منو تهران، یوسف آباد، خیابان فتحی شقاقی، بین چهلستون و بیستون، پلاک 74، رادیولوژی و سونوگرافی شقایق - تلفن : 88553155 - 88553310
رادیولوژی دکتر سیف
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب آموزشی / تصویربرداری پزشکی با دستگاه فلوروسکوپی

تصویربرداری پزشکی با دستگاه فلوروسکوپی

در پزشکی مدرن، تکنیک های مربوط به تصویربرداری پزشکی، پیشرفت چشمگیری داشته اند. امروزه توانایی دستیابی به اطلاعات مرتبط با بدن انسان و معاینات بالینی بسیار آسان تر شده است. در طول سال های گذشته، انواع مختلف تصویربرداری پزشکی به دنیا معرفی شده اند که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. پزشکان برای تشخیص اختلالات و بیماری‌های بدن، تصویربرداری پزشکی را توصیه می‌کنند. روش‌های مختلفی برای تصویربرداری از بدن و اندام‌ها وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی‌های خاص و کاربردهای معینی هستند.

آنچه در این مطلب میخوانید

فلوروسکوپی (Fluoroscopy) نوعی تصویربرداری پزشکی است که تصویر قسمتی از بدن را به کمک اشعه ایکس بر روی مانیتور نشان می‌دهد. در طی انجام تصویر برداری به روش فلوروسکوپی، یک پرتو اشعه ایکس از بدن عبور می‌کند. تصویر به یک مانیتور مخابره می‌شود تا حرکت یک قسمت از بدن با جزئیات قابل مشاهده باشد. فلوروسکوپی به عنوان یک ابزار تصویربرداری، پزشکان را قادر می‌سازد تا بسیاری از سیستم‌های بدن از جمله سیستم‌های اسکلتی، گوارشی، ادراری، تنفسی و تولید مثلی را بررسی کنند. این روش تصویربرداری ممکن است برای ارزیابی نواحی خاصی از بدن، از جمله استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و مفاصل، و همچنین اندام‌های جامد مانند قلب، ریه یا کلیه‌ها انجام شود.

فلوروسکوپی چیست؟

فلوروسکوپی مطالعه ای از ساختار اعضای متحرک بدن به وسیله اشعه ایکس بوده که نتیجه آن یک فیلم از تصاویر زنده است که اشعه ایکس از قسمت های مختلف بدن جهت بررسی عملکرد این اعضا با عبوراز قسمت های مختلف، پردازش و به مانیتور انتقال می یابد و در نتیجه آن می توان حرکت اعضای بدن را به جزئیات مشاهده کرد. فلوروسکوپی به عنوان یک ابزار تصویربرداری قادر است تا سیستم عملکردی اعضای مختلف بدن از جمله سیستم اسکلت بدن، دستگاه گوارش، ادرار، تنفس و سیستم تناسلی را بررسی نماید.

این دستگاه قادر است که قسمت های مختلف و خاص بدن از جمله استخوان ها، ماهیچه ها و مفاصل و همچنین ارگان هایی نظیر ریه، کلیه، قلب و سایر اجزار را ارزیابی نماید. این روش تصویر برداری پزشکی نقش ارزنده‌ای در پیشگیری از مشکلات سلامتی و تشخیص بیماری‌ها دارند. فلوروسکوپی مزایای زیادی نسبت به روش‌های جراحی تهاجمی دارد؛ زیرا به یک برش کوچک نیاز داشته و خطر عفونت و زمان بهبودی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

اجزای دستگاه فلوروسکوپی

 1. مولد اشعه ایکس(X-ray generator): که تولید اشعه ایکس را برعهده دارد.
 2. تشدید کننده تصویر(Image intensifier): در اولین و قدیمی ترین سیستم های این دستگاه برای مشاهده تصاویر دریافتی باید پزشک در اتاق تاریک قرار می گرفت؛ به همین دلیل تصویر کیفیت و کنتراست مناسبی نداشت. برای افزایش این کیفیت نیاز بود تا عوامل تابش افزایش یابد که این امر علاوه بر خطر زا بودن برای بیماران باز هم قادر به تولید کیفیت مناسب نبود. این مشکل با قرار دادن تقویت کننده های تصویر برطرف شد. پس از ورود اشعه های ایکس عبوری از بدن بیمار به داخل تقویت کننده تصویر، این فوتون ها توسط صفحه های فلورسنت دریافت شده و به فوتون های نوری تبدیل می شود. فوتون های نوری با عبور از فلز فوتوکاتد متناسب با مقدار انرژی شان به فوتوالکترون تبدیل می شوند. به دلیل اختلاف پتانسیل بالای بین فوتو کاتد و آند این الکترون ها به سمت آند شتاب می گیرند. این الکترون های شتاب گرفته توسط عدسی ها متمرکز شده و به صفحه فلورسنت خروجی می رسند. در اثر برخورد این الکترون ها به صفحه خروجی فوتون های نوری تابش شده و تصویر حاصل می شود.
 3. نمایشگر(Monitor): برای مشاهده تصویر حاصل شده روش های مختلفی وجود دارد. در قدیمی ترین روش ها نیاز به اتاق تاریک برای چاپ تصاویر بود؛ اما بعداز مدتی با اختراع دستگاه ها های CR که داده های آنالوگ را به دبجیتال تبدیل کرده و سپس نمایش می داد چاپ تصاویر ساده تر شد؛ اما باز هم کیفیت لازم را نداشت. امروزه با جایگزینی دستگاه های DR که مستقیماً داده ها را دیجیتال کرده و نمایش می دهد، علاوه بر افزایش سرعت مشاهده تصاویر، کیفیت و رزولوشن آنها نیز افزایش یافته است. این تصاویر می تواند بر روی نمایشگر ها رؤیت شده و روی فیلم، دیسک های نوری و… چاپ شود.

مزایای تصویربرداری با فلوروسکوپی

کاربردهای فلوروسکوپی

فلوروسکوپی، به عنوان یک ابزار تصویربرداری قادر است تا سیستم عملکردی اعضای مختلف بدن از جمله سیستم اسکلت بدن، دستگاه گوارش، ادرار، تنفس و سیستم تناسلی را بررسی نماید. این دستگاه قادر است که قسمت های مختلف و خاص بدن، از جمله استخوان ها، ماهیچه ها و مفاصل و همچنین ارگان هایی نظیر ریه، کلیه، قلب و سایر اجزا را ارزیابی نماید. از کاربردهای این آزمایش می توان موارد ذیل را نام برد :

تصویربرداری پزشکی با دستگاه فلوروسکوپی

مراحل و نحوه انجام فلوروسکوپی

اقدامات قبل از فلوروسکوپی

جهت آماده شدن برای آزمایش فلوروسکوپی، باید موارد زیر را انجام دهید:

 1. به پزشک خود در مورد تمام داروهایی که مصرف می‌کنید، از جمله داروهای گیاهی و مکمل‌ها، اطلاع دهید.
 2. اگر شیرده یا باردار هستید یا ممکن است باردار باشید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 3. اگر به اشعه ایکس حساس هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 4. در روز آزمایش، لباس راحت بپوشید که به راحتی بتوان آن را از تن درآورد.
 5. اگر قرار است فلوروسکوپی دستگاه گوارش داشته باشید، ممکن است لازم باشد که رژیم غذایی خاصی را قبل از آزمایش دنبال کنید.
 6. اگر قرار است فلوروسکوپی عروق داشته باشید، ممکن است لازم باشد که آزمایش خون انجام دهید.
 7. همچنین اگر قرار است از این روش برای جراحی مداخله‌ای استفاده کنید، گاهی آمادگی‌های خاصی لازم است که معمولاً مراکز درمانی مربوطه یا مرکز رادیولوژی این موارد را به شما اطلاع می‌دهند.

مراقبت بعد از انجام فلوروسکوپی

تفاوت فلوروسکوپی و رادیوگرافی

رادیوگرافی و فلوروسکوپی دو روش تصویربرداری پزشکی هستند که برای دیدن و تحلیل داخلی بدن استفاده می‌شوند؛ اما تفاوت‌های مهمی دارند:

نوع تصویر:

نحوه انجام:

کاربرد اصلی:

زمان مورد نیاز:

میزان تشعشعات:

میزان ایمنی فلوروسکوپی

در فلوروسکوپی، چون بیمار در معرض اشعه ایکس می باشد و دوز اشعه هم بالا ممکن است باشد، باید آن را در نظر داشت. معمولاً خطراتی که در رادیوگرافی می باشد، در فلوروسکوپی بسیار بیشتر می باشد؛ زیرا تشعشعاتی که به فرد می رسد پیوسته و بالا است. معمولاً خطراتی که ممکن است در رادیوگرافی و فلوروسکوپی بیمار و پرسنل را تهدید کند، عبارتند از :

 1. خطرات لحظه ای مثل سوختگی ناشی از تشعشع که همان لحظه برای فرد مشکل ایجاد می کند.
 2. پیامدهایی که در آینده گریبان گیر می باشند، مثل سرطان، تغییر در ساختار ژن ها و تاثیر آن بروی جنین.
 3. به دلیل نیاز تشخیصی و درمانی بیمار، از این روش رادیولوژی استفاده می شود. در واقع پزشک با سبک سنگین کردن ضرورت انجام تصویربرداری تصمیم می گیرد.

خطرات فلوروسکوپی چیست؟

بهتر است سابقه قرار گرفتن در معرض تابش پرتوهای قبلی مانند اسکن های قبلی و انواع دیگر اشعه ایکس را با پزشک خود در میان بگذارید. خطرات مرتبط با قرار گرفتن در معرض اشعه می تواند با تعداد کل معاینه های اشعه ایکس در طول زمان مرتبط باشد.
اگر باردار هستید یا به باردار بودن خود مشکوک هستید، باید این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. قرار گرفتن در معرض تابش در دوران بارداری ممکن است منجر به نقایص مادرزادی شود.
در صورت استفاده از ماده حاجب، احتمال واکنش آلرژیک به رنگ وجود دارد. بیمارانی که به داروها، مواد حاجب ، ید یا لاتکس حساسیت دارند، باید پزشک را در جریان بگذارند. همچنین، بیماران مبتلا به نارسایی کلیه یا سایر مشکلات کلیوی باید پزشک خود را مطلع کنند.
برخی از عوامل یا شرایط ممکن است در دقت روش فلوروسکوپی اختلال ایجاد کنند. در صورتی که اخیرا تصویربرداری با اشعه ایکس و باریم داشته اید، این اتفاق ممکن است با فلوئوروسکوپی با ناحیه شکم یا کمر تداخل ایجاد کند.
بسته به شرایط پزشکی خاص شما ممکن است خطرات دیگری نیز وجود داشته باشد. قبل از انجام فلوروسکوپی حتما با پزشک خود مشورت کنید.
معاینات صحیح فلوروسکوپی از نظر پزشکی مزایای بالینی را فراهم می کند که بیش از خطر ناشی از تابش دریافت شده در طول معاینه است. معاینات فلوئوروسکوپی هنگامی که توسط فرد متخصص انجام می شوند، در تشخیص بیماری و در هدایت برنامه های درمانی نقش مهمی دارند.

هزینه انجام فلوروسکوپی چقدر است؟

هزینه فلوروسکوپی با توجه به تعرفه تعیین شده در نظام سلامت کشور می باشد و عوامل مختلفی نظیر شرایط بیمار می توانند بر روی آن تأثیرگذار باشند. البته افراد تحت پوشش بیمه می توانند از خدمات بیمه خود استفاده کنند.

سونوگرافی واژینال در مرکز تصویربرداری شقایق واقع در منطقه یوسف آباد تهران، با استفاده از تجهیزات مدرن انجام می‌شود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88553155 - 021 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین چهلستون و بیستون ، راديولوژي و سونوگرافي شقایق
تلفن : 88553155 - 021

آدرس مطب 2 : تهران ، ونک ، خیابان ملاصدرا ، خیابان پردیس ، پلاک ۱۵ ، واحد ۱۲ ، طبقه چهارم ، رادیولوژی و سونوگرافی پردیس ونک
تلفن : 88782900 - 021 | 88203875 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ارتباط هورمون استروژن با سرطان سینهارتباط هورمون استروژن با سرطان سینه

پس از تأیید سرطان پستان مهم است که بدانیم این تومور از لحاظ گیرنده های هورمونی در چه وضعیتی قرار دارد و لذا پس از انجام نمونه برداری باید درخواست کرد ... ادامه مطلب

فیبروکیستیک در سونوگرافیفیبروکیستیک در سونوگرافی

بیماری فیبروکیستیک پستان، در بافت سالم پستان بسیار شایع است . حدود ۵۰ درصد از زنان در سنین ۲۰ تا ۵۰ سال این تغییرات پستانی را تجربه می کنند. ... ادامه مطلب

چرا سونوگرافی داپلر عروق گردن انجام میشود؟چرا سونوگرافی داپلر عروق گردن انجام میشود؟

در سونوگرافی داپلر عروق گردن که گاهی به آن سونوگرافی داپلر کاروتید گفته می‌ شود، وضعیت این عروق حیاتی بدن مورد بررسی دقیق قرار گرفته می شود . ... ادامه مطلب

تفاوت سونوگرافی پستان با ماموگرافیتفاوت سونوگرافی پستان با ماموگرافی

معاینات بالینی منظم ماموگرافی یا سونوگرافی برای تشخیص زود هنگام سرطان سینه است برای زنان بالای ۳۰ سال سالی یک‌ بار آزمایش‌ های غربالگری سینه توصیه ... ادامه مطلب

دلایل انجام رادیولوژی مجاری ادراری (IVP)دلایل انجام رادیولوژی مجاری ادراری (IVP)

پیلوگرام داخل وریدی نوعی رادیوگرافی از کلیه‌ ها، حالب‌ ها و مثانه است که از ماده حاجب ید دار تزریق شده به وریدها استفاده می‌ کند. ... ادامه مطلب

سونوگرافی تخصصی مفاصل و بافت نرمسونوگرافی تخصصی مفاصل و بافت نرم

سونوگرافی در بررسی بافت های نرم اندام کاربرد دارد. از جمله این بافت های نرم می توان به تاندون ها و رباط ها، مفاصل و عضلات اشاره نمود. امواج صوتی ب ... ادامه مطلب

اقدامات قبل از سونوگرافی کلیه و مجاری ادراریاقدامات قبل از سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری

سونوگرافی کلیه یا سونوی رنال می باشد، یک روش برای گرفتن تصاویر کلیه ها است. سونوگرافی از امواج صوتی که توسط گوش قابل شناسایی نیست استفاده می شود . ... ادامه مطلب

الاستوگرافی کبد چیست و به چه دلیل انجام می شودالاستوگرافی کبد چیست و به چه دلیل انجام می شود

الاستوگرافی کبد یک آزمایش غیر تهاجمی و غیر آسیب زننده است که پزشک می تواند از آن برای درک بهتر سلامت کبد و ارزیابی وضعیت آن استفاده کند. ... ادامه مطلب

انسداد مثانه چیست و چه دلایلی دارد؟انسداد مثانه چیست و چه دلایلی دارد؟

احتباس یا انسداد در هر قسمت از سیستم ادرار از کلیه‌ ها تا مجرای ادرار ، می‌ تواند باعث ایجاد فشار داخل مجرای ادرار و کاهش جریان ادرار شود. ... ادامه مطلب

سونوگرافی بارداری سه ماهه دوم و سومسونوگرافی بارداری سه ماهه دوم و سوم

سونوگرافی در دوران بارداری با اهداف مختلفی انجام می‌شود؛ اما استفاده‌ای که اغلب بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند، سونوگرافی تعیین جنسیت جنین است‌ . ... ادامه مطلب

نکات مهم سونوگرافی شکم و لگننکات مهم سونوگرافی شکم و لگن

سونوگرافى چكاپ شكم و لگن دقيق به عنوان يكى از برنامه هاى پايش سلامت افراد مورد توجه و حائز اهميت ميباشد چرا كه در تشخيص زودرس و درمان به موقع بسيارى از بيماريها نقش اساسى ايفا كرده است. ... ادامه مطلب

نزدیکی و رابطه زناشوئی در باردارینزدیکی و رابطه زناشوئی در بارداری

معمولا زوجین در طی بارداری تغییراتی را در روابط بین فردی خود تجربه میکنند که یکی از آنها مربوط به روابط زناشویی است. این روابط در بارداری میتواند تحت تاثیر عواملی قرار گیرد. ... ادامه مطلب

مركز سونوگرافى و راديولوژى شقايق

مركز سونوگرافى و راديولوژى شقايق واقع در يوسف آباد تهران با بهره گيرى از عوامل فوق الذكر تلاش كرده است تا در ارائه بهترين خدمات راديولوژى و همچنين بهترين سونوگرافى دقيق در يوسف آباد تهران كه در ذيل فهرست وار آمده است در خدمت عزيزان هموطن درتهران و سرتاسر ايران باشد.

بهترين بررسي هاي روتين وتخصصی و دقيق ترين انواع داپلر يارنگی شامل : سونوگرافى كالر داپلر شريانى و وريدي اندامهاى تحتانى و فوقانى و بررسي دقيق DVT ، داپلر دقيق كليه ها ، سونوگرافى رنگى و داپلر بيضه ها ، بهترين و دقيق ترين سونوگرافى داپلر عروق كاروتيد گردنى وبررسي پلاك ، انسداد و ترومبوز

رادیولوژی و سونوگرافی شقایق تهران یکی از مراکز تخصصی است که با تجهیزات مدرن و به روز می‌تواند انواع خدمات تشخیصی درمانی در این زمینه را به مراجعین ارائه نماید. آدرس مطب : منطقه شش ٦ - تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین چهلستون و بیستون ، راديولوژي و سونوگرافى شقايق، دكتر سيف

ادرسراديولوژي و سونوگرافي پرديس ونک : تهران - ونک - خيابان ملاصدرا - خيابان پرديس - پلاک 15 - واحد 12 - طبقه چهارم - راديولوژي و سونوگرافي پرديس ونک


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465