منو تهران، یوسف آباد، خیابان فتحی شقاقی، بین چهلستون و بیستون، پلاک 74، رادیولوژی و سونوگرافی شقایق - تلفن : 88553155 - 88553310
رادیولوژی دکتر سیف
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی پستان / علت انجام و انواع روشهای بیوپسی یا نمونه برداری از پستان

علت انجام و انواع روشهای بیوپسی یا نمونه برداری از پستان

برخی از بیماری ها به ویژه سرطان، ممکن است با انجام آزمایش ها و روش های تصویربرداری قابل تشخیص نباشد، به همین دلیل از بیوپسی برای تشخیص قطعی بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. در نمونه برداری از پستان با روش‌های متنوع قسمتی از بافت پستان توسط متخصص برداشته خواهد شد و برای آزمایش‌های تکمیلی و بررسی‌های لازمه به آزمایشگاه ارسال خواهد شد.

آنچه در این مطلب میخوانید

نمونه برداری از سینه به عنوان یکی از بهترین و مؤثرترین راه‌های تشخیص توده‌های پستانی شناخته شده است. با این روش در بیماران سرطانی برای تعیین نوع سرطان، درجه تمایز و خوش خیم یا بدخیم بودن آن انجام می شود. همچنین مرحله سرطان مشخص می شود و برنامه درمانی در نظر گرفته می شود. شاید بتوان گفت که بیوپسی و نمونه برداری از سینه یا پستان تنها روشی است که می توان به کمک آن به طور قطع درباره سرطانی یا غیر سرطانی بودن توده نظر داد و تشخیص دقیق و سریعی انجام داد.

بیوپسی پستان چیست؟

بیوپسی یا نمونه برداری پستان یکی از روش های تشخیص سرطان پستان می باشد. در این روش، به منظور کشف سرطان پستان، مقداری از بافت در آزمایشگاه برداشته می شود تا به طور دقیق تر مورد بررسی قرار بگیرد. برای انجام بیوپسی، ممکن است بافت با استفاده از سوزن مخصوص برداشته شود یا این کار از طریق عمل جراحی انجام پذیرد. در بیوپسی نمونه‌ای از بافت مشکوک پستان در اختیار پزشک قرار می ‌گیرد تا بتواند با استفاده از بررسی آن، هر گونه ناهنجاری در سلول‌ هایی که تشکیل دهنده توده‌ ی پستانی هستند را شناسایی کند و به پزشک در انتخاب بهترین روش درمانی این توده‌ ها کمک ‌کند.

علت انجام بیوپسی پستان

روشهای بیوپسی یا نمونه برداری از پستان

آیا تمام توده های پستان نیاز به بیوپسی دارند؟

همه ی توده های پستان نیاز به نمونه برداری و بیوپسی ندارند، بلکه برای ارزیابی توده ها و بافت های آسیب دیده پستان معمولاً پزشک تست های تصویربرداری پزشکی تشخیصی مانند ماموگرافی، سونوگرافی و در مواردی ام آر آی را توصیه می کند و در صورتی که بافت دیده شده در این تصویربرداری ها توده ی خاصی باشد و پزشک مشکوک به سرطانی بودن آن شود، در این حالت ممکن است نمونه برداری را توصیه کند تا به کمک بررسی های پاتولوژیک تشخیص قطعی درباره سرطانی یا غیرسرطانی بودن آن دهد.

روشهای بیوپسی پستان بدون جراحی

بیوپسی پستان به صورت کلی به دو دسته جراحی و غیرجراحی است که هر کدام انواع مختلفی دارند که با توجه به شرایط جسمانی و روحی هر فرد ممکن است پزشک یکی از روش های آن را توصیه کند. شرایطی چون اندازه توده و بافت آسیب دیده مشکوک، محل قرار گیری توده و یا میزان آسیب دیدگی در انجام نوع روش بیوپسی مؤثر است. با توجه به معاینه و موارد گفته شده پزشک بهترین روش را برای نمونه برداری تجویز می کند.
انواع مختلف بیوپسی پستان بدون جراحی عبارتند از:

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف

در این روش نمونه برداری پزشک از یک سوزن و سرنگ نازک برای خارج کردن نمونه ای از بافت و توده پستان استفاده می کند. از این نوع نمونه برداری معمولاً در شرایطی استفاده می شود که با معاینات فیزیکی توده مشکوک و آسیب دیده قابل لمس و احساس است، که در این شرایط ممکن است حتی نیازی به هدایت تصویربرداری نداشته باشد.

بیوپسی با سوزن مرکزی

در این روش بیوپسی، پزشک از یک سوزن بزرگ تر و توخالی برای برداشتن نمونه از توده و بافت آسیب دیده پستان استفاده می کند که معمولاً در این روش نمونه برداری نیاز به هدایت توسط تصویربرداری هایی مانند سونوگرافی، ماموگرافی و یا ام آر آی است.

بیوپسی هسته به کمک خلاء یا وکیوم بیوپسی

در روش وکیوم بیوپسی، پزشک با استفاده از یک سوزن بیوپسی که دارای یک سیستم مکش و خلاء است و ایجاد یک برش کوچک بر روی پوست پستان انجام می شود که می تواند به نسبت روش بیوپسی با سوزن معمولی نمونه بیشتری و یا حتی کل توده مشکوک را خارج کند. این روش هم به کمک هدایت تصویربرداری هایی که پیش تر گفته شد انجام می شود.

جراحی بیوپسی پستان

در روش جراحی بیوپسی دو روش وجود دارد:

 1. Excisional Biopsy: کل توده خارج می گردد.
 2. Incisional Biopsy: قسمتی از توده برداشته می‌شود.

اقدامات قبل از بیوپسی پستان

با توجه به اینکه نمونه برداری از چه نوعی قرار است انجام شود ممکن است برخی آمادگی های قبل از آن متفاوت باشد. مثلاً اگر از نوع غیرجراحی باشد و فقط بی حسی موضعی نیاز باشد آمادگی خاصی نیاز ندارد؛ ولی اگر از نوع جراحی و نیاز به بیهوشی باشد نیاز به ناشتایی دارد که پزشک توصیه های لازم را به شما می دهد. برخی آمادگی های عمومی و کلی که باید داشته باشید این است که:

 1. در روز نمونه برداری نباید از لوسیون، دئودورانت، عطر و یا کرم استفاده کنید.
 2. در صورت بارداری باید به پزشک اطلاع دهید.
 3. در صورت مصرف هرگونه دارو و مکمل مخصوصاً اگر از رقیق کننده خون استفاده می کنید، باید به پزشک اطلاع دهید؛ چون شاید نیاز باشد یک روز قبل از نمونه برداری برای جلوگیری از خونریزی و کبودی از مصرف آن خودداری کنید (پزشک توصیه های لازم را به شما می دهد).
 4. با توجه به صلاح دید پزشک ممکن است نیاز باشد برای پیشگیری از عفونت قبل از انجام نمونه برداری مصرف آنتی بیوتیک را شروع کنید.

آدرس اينستاگرام دکتر سيف

مراقبتهای پس از بیوپسی پستان

 1. تا 3 روز نباید اجسام سنگین تر از 2 کیلوگرم را بلند کنید.
 2. بعد از نمونه گیری سینه تا زمانی که پزشک تعیین می‎کند حمام نکنید.
 3. بانداژ را تا فردای روز بیوپسی بر روی محل نمونه برداری سینه نگه دارید.
 4. می‌توانید رژیم غذایی خود را ادامه دهید، مگر این که پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.
 5. تا 3 روز بعد از نمونه گیری به هیچ عنوان ورزش های سنگین مانند دویدن انجام ندهید.
 6. ممکن است بعد از انجام نمونه برداری سینه تا چند روز درد داشته باشید. بهتر است برای کاهش درد داروها را طبق دستور پزشک به طور منظم مصرف کنید.
 7. ممکن است سینه شما بعد از نمونه گیری دچار تورم و کبودی شود. بهتر است تا 2 روز اول یک کیسه یخ را چندین بار در روز به مدت 10 تا 15 دقیقه بر روی محل بیوپسی قرار دهید.
 8. اگر دچار خونریزی از محل نمونه گیری شدید به کمک پد گاز فشار ثابتی بر روی آن وارد کنید. در صورتی که خونریزی شدید شود یا متوقف نشود بهتر است فوراً این موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.

تفسیر بیوپسی پستان

به طور کلی، نتایج نشان می‌دهد که ‌آیا بافت نمونه ‌برای سلول‌ های غیر طبیعی، سلول‌ های پیش سرطانی و سلول ‌های سرطانی منفی یا مثبت بوده است. اگر بیوپسی جراحی برای برداشتن توده یا تومور انجام داده‌اید، نتایج اطلاعاتی را در مورد نوع، درجه و وضعیت گیرنده تومور نشان می‌دهد. همچنین شامل اطلاعاتی در مورد بافت اطراف تومور است که جراح شما برداشته است که این بافت اطراف حاشیه نامیده می‌شود. اطلاعات مربوط به حاشیه نشان می‌دهد که ‌آیا سرطان در بافت برداشته شده وجود دارد یا خیر. عباراتی که می‌تواند در نتایج بیوپسی در مورد حاشیه تومور باشد عبارت‌اند از:

 1. حاشیه مثبت: ‌این بدان معنی است که سلول‌های سرطانی در حاشیه تومور وجود دارد، به ‌این معنی که سرطان ممکن است به طور کامل برداشته نشده باشد و معمولاً جراحی بیشتری توصیه می‌شود.
 2. حاشیه منفی یا واضح: ‌این بدان معنی است که هیچ سلول سرطانی در حاشیه تومور وجود ندارد، به‌ این معنی که سرطان توسط بافت طبیعی احاطه شده است.
 3. حاشیه نزدیک: این بدان معنا است که سلول‌های سرطانی نزدیک به لبه حاشیه وجود دارد؛ اما در لبه آن وجود ندارد. در ‌این صورت ممکن است نیاز به جراحی بیشتری داشته باشید.

عوارض بیوپسی پستان

تمامی فرایندهایی که روی بدن انجام می شوند، ممکن است عوارض و خطراتی را به دنبال داشته باشند. برخی از عوارض احتمالی نمونه برداری پستان شامل موارد زیر می شود:

اگر بیوپسی برای تشخیص سرطان پستان از طریق اشعه ایکس انجام شود، میزان اشعه بسیار اندک است و خطر قرار گرفتن در معرض اشعه بسیار کم می باشد. بسته به وضعیت پزشکیتان ممکن است با خطرات دیگری نیز مواجه شوید.

هزینه بیوپسی پستان

هزینه نمونه برداری ممکن است درهر منطقه متفاوت باشد و به عوامل مختلفی مانند تجهیزات پزشکی، هزینه ‌های لازم برای تست نمونه در آزمایشگاه و هزینه‌ های پزشکی مربوط به تشخیص و درمان بیماری بستگی دارد.


آدرس مطب : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین چهلستون و بیستون ، راديولوژي و سونوگرافي شقایق
تلفن : 88553155 - 021

آدرس مطب 2 : تهران ، ونک ، خیابان ملاصدرا ، خیابان پردیس ، پلاک ۱۵ ، واحد ۱۲ ، طبقه چهارم ، رادیولوژی و سونوگرافی پردیس ونک
تلفن : 88782900 - 021 | 88203875 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تست تشخیصی باریم انما چیست؟تست تشخیصی باریم انما چیست؟

باریم انوما، آزمایشی همراه با اشعه ایکس است که تغییرات و ناهنجاری های روده بزرگ (کولون) را نشان می دهد. همچنین به این روش اشعه ایکس کولون نیز می گویند ...

علائم بیماری آسم و راه های تشخیص و درمان آنعلائم بیماری آسم و راه های تشخیص و درمان آن

بیماری آسم، یک بیماری مزمن تنفسی است که باعث تورم دیواره‌ ی داخلی مجرای تنفسی و لوله‌ های برونشیت می‌ گردد. ...

سونوگرافی بهترین روش تشخیص بیماری های تروفوبلاستیک بارداریسونوگرافی بهترین روش تشخیص بیماری های تروفوبلاستیک بارداری

یماری تروفوبلاستیک بارداری گروهی از تومورهای نادر است که شامل رشد غیر طبیعی سلول های داخل رحم یک زن است ...

فیبروکیستیک در سونوگرافیفیبروکیستیک در سونوگرافی

بیماری فیبروکیستیک پستان، در بافت سالم پستان بسیار شایع است . حدود ۵۰ درصد از زنان در سنین ۲۰ تا ۵۰ سال این تغییرات پستانی را تجربه می کنند. ...

تشخیص توده غیر طبیعی در بیضه با سونوگرافی بیضهتشخیص توده غیر طبیعی در بیضه با سونوگرافی بیضه

سونوگرافی بیضه که به آن تصویربرداری اولتراسوند از کیسه بیضه نیز گفته می‌ شود به طور خاص به بررسی بیضه‌ ها می‌ پردازد و میتواند به پزشک در تشخیص توده بیضه کمک کند. ...

زمان بندی سونوگرافی های بارداری چگونه است؟زمان بندی سونوگرافی های بارداری چگونه است؟

سونوگرافی بادراری با آزمایش هایی مانند تست های غربالگری جنین ، آمنیوسنتز یا نمونه گیری از پرزهای جفتی ترکیب می شوند تا نتیجه دقیقتری از تشخیص بدهد ...

اسکن تیروئید چیست؟اسکن تیروئید چیست؟

اسکن تیروئید روش تصویربرداری تخصصی برای بررسی تیروئید، غده ای است که متابولیسم شما را کنترل می کند، است. ...

کاربرد رادیوگرافی زانوکاربرد رادیوگرافی زانو

از ساده ترین روش ها برای تشخیص بیماری های زانو، انجام رادیو گرافی زانو است . هدف از رادیو گرافی زانو بررسی ساختار استخوانی زانو و تشخیص بیماری های مفصلی ...

سونوگرافی بیوفیزیکال (NST) چه کاربردی دارد؟سونوگرافی بیوفیزیکال (NST) چه کاربردی دارد؟

ییوفیزیکال پروفایل، یکی دیگر از روش‌ های ارزیابی‌ های سلامت جنین است که اغلب زمانی که سایر تست‌ ها نیاز به پیگیری دارند انجام می‌ شود . ...

عکس دندان در چه مواقعی تهیه میشود؟عکس دندان در چه مواقعی تهیه میشود؟

رادیولوژی یا عکس از دندان از روش‌ های تصویر برداری از دندان‌ ها می‌ باشد که دندانپزشک برای ارزیابی سلامت دهان و دندان تجویز می‌ کند . ...

رادیوگرافی دستگاه گوارش تحتانیرادیوگرافی دستگاه گوارش تحتانی

رادیوگرافی دستگاه گوارش تحتانی که به آن باریم انما نیز گفته می شود روشی است که برای عکسبرداری از روده بزرگ به کار می رود . ...

کولپوسکوپی دهانه رحم چیست و روند انجام آن چگونه است؟کولپوسکوپی دهانه رحم چیست و روند انجام آن چگونه است؟

کولپوسکوپی یک روش جهت مشاهده و تشخیص بیماری در سطح ناحیه ژنیتال زنان مثل دهانه رحم، واژن، فرج، توسط یک منبع نوری و میکروسکوپ می باشد. ...

مركز سونوگرافى و راديولوژى شقايق واقع در يوسف آباد تهران با بهره گيرى از عوامل فوق الذكر تلاش كرده است تا در ارائه بهترين خدمات راديولوژى و همچنين بهترين سونوگرافى دقيق در يوسف آباد تهران كه در ذيل فهرست وار آمده است در خدمت عزيزان هموطن درتهران و سرتاسر ايران باشد.

بهترين بررسي هاي روتين وتخصصی و دقيق ترين انواع داپلر يارنگی شامل : سونوگرافى كالر داپلر شريانى و وريدي اندامهاى تحتانى و فوقانى و بررسي دقيق DVT ، داپلر دقيق كليه ها ، سونوگرافى رنگى و داپلر بيضه ها ، بهترين و دقيق ترين سونوگرافى داپلر عروق كاروتيد گردنى وبررسي پلاك ، انسداد و ترومبوز

رادیولوژی و سونوگرافی شقایق تهران یکی از مراکز تخصصی است که با تجهیزات مدرن و به روز می‌تواند انواع خدمات تشخیصی درمانی در این زمینه را به مراجعین ارائه نماید. آدرس مطب : منطقه شش ٦ - تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین چهلستون و بیستون ، راديولوژي و سونوگرافى شقايق، دكتر سيف

ادرسراديولوژي و سونوگرافي پرديس ونک : تهران - ونک - خيابان ملاصدرا - خيابان پرديس - پلاک 15 - واحد 12 - طبقه چهارم - راديولوژي و سونوگرافي پرديس ونک


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465