منو تهران، یوسف آباد، خیابان فتحی شقاقی، بین چهلستون و بیستون، پلاک 74، رادیولوژی و سونوگرافی شقایق - تلفن : 88553155 - 88553310
رادیولوژی دکتر سیف
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب آموزشی / بیوپسی FNA تیروئید تحت گاید سونوگرافی

بیوپسی FNA تیروئید تحت گاید سونوگرافی

آنچه در این مطلب میخوانید

تیروئید در قسمت جلوی گردن درست در قسمت بالای گردن قرار دارد و شکلی شبیه به پروانه دارد و دو گوشه های آن در دو طرف گردن توسط یک باند باریک از بافت متصل شده است. این غده جزء غدد درون‌ ریز است و هورمون‌های تیروئید را تولید و عملکردهای بسیار زیادی را در بدن کنترل می‌کند. گره یا ناهنجاری های بدن اغلب با معاینه تصویربرداری تشخیص داده می ‌شوند. با این وجود همیشه از اینگونه تست های تصویربرداری نمی ‌توان در مواردی مانند گره های خوش خیم غیر سرطانی یا سرطانی استفاده نمود. بیوپسی سوزنی که به آن آسپیراسیون سوزنی نیز گفته می‌شود شامل از بین بردن برخی از سلول ها (در یک روش کم تهاجمی شامل یک سوزن توخالی است) از ناحیه مشکوک درون بدن و بررسی آنها در زیر میکروسکوپ برای تشخیص بیماری می باشد. بیوپسی FNA نوعی نمونه برداری از تیروئید است که در طی آن نمونه کوچک از بافت غده تیروئید خارج می شود.

شما می‌ توانید برای انجام انواع سونوگرافی و رادیوگرافی مرکز سونوگرافی و رادیولوژی شقایق واقع در منطقه یوسف آباد مراجعه نمایید. لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 88553155 - 021 اقدام فرمایید.

علت بیوپسی FNA تیروئید تحت گاید سونوگرافی

روش FNA که تحت عنوان بیوپسی با سوزن ریز هم شناخته می‌شود، روشی است که برای نمونه‌برداری از توده‌ها و برآمدگی‌ها در نقاط مختلف بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. پزشک می‌تواند با استفاده از این روش، مقدار کافی از بافت ناحیه مورد نظر را برای بررسی‌های میکروسکوپی بردارد و از آن برای تشخیص دقیق بیماری‌ها و عوارض مختلفی از قبیل التهاب و یا حتی سرطان استفاده کند. همچنین از روش FNA در تشخیص عوارض مربوط به بافت‌ها و اندام‌های زیر استفاده می‌شود:

بیوپسی تیروئید

مزایای بیوپسی FNA تیروئید تحت گاید سونوگرافی

نحوه انجام بیوپسی FNA تیروئید تحت گاید سونوگرافی

روش بیوپسی FNA تیروئید تحت گاید سونوگرافی اغلب توسط رادیولوژیست آموزش دیده و باتجربه در آسپیراسیون سوزن و سونوگرافی انجام می شود. بیوپسی سوزنی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. ناحیه گردن ضدعفونی و تمیز می شود و از داروهایی برای بی حس کردن منطقه استفاده می شود. مبدل سونوگرافی با مقدار کمی ژل محلول در آب استریل و بر روی گره تیروئید روی گردن بیمار قرار می گیرد. رادیولوژیست سوزن را از طریق پوست، تحت هدایت سونوگرافی به محل گره های تیروئید و نمونه های اسپیرات بافت منتقل می کند. پس از نمونه برداری، سوزن برداشته می شود. در صورت نیاز به نمونه های اضافی سوزن های جدید دوباره نصب می شوند، برای تجزیه و تحلیل کامل ممکن است چندین نمونه مورد نیاز باشد. پس از اتمام بیوپسی برای کاهش خطر خونریزی فشار به ناحیه اعمال می‌شود و در صورت لزوم ممکن است یک بانداژ بر روی ناحیه قرار داده شود؛ اما هیچ گونه بخیه ای نیاز نیست. این روش معمولاً در کمتر از ۳۰ دقیقه انجام می‌شود.

نتایج FNA تیروئید

نتایج FNA تیروئید معمولاً تا دو هفته پس از انجام نمونه برداری آماده می‌شوند. نتایج نمونه برداری تیروئید در شش دسته تقسیم بندی می‌شوند. این نکته را در نظر داشته باشید که آمار اعلام شده در ادامه ممکن است در مراکز مختلف اندکی تفاوت داشته باشد.

  1. دسته خوش خیم: این دسته، حدود 70 درصد از کل نتایج نمونه برداری تیروئید را شامل می‌شود. در این مواقع، علت ناهنجاری و ایجاد ندول‌های تیروئید، کیست‌های غده تیروئید هستند که خطری برای بیمار به همراه ندارند. احتمال تشخیص نادرست و بدخیم بودن توده مشکوک در این دسته تنها 3 درصد است. بیمارانی که نتایج بیوپسی تیروئید آنها در این دسته قرار می‌گیرند، عموماً نیاز به انجام یک سونوگرافی 18 ماه پس از نمونه برداری دارند تا از بیخطر بودن ندول‌های آنها اطمینان حاصل شود.
  2. دسته بدخیم (سرطان): این دسته حدود سه الی هفت درصد کل نمونه‌های بیوپسی تیروئید را شامل می‌شود. شایع‌ترین سرطان تیروئید مشاهده شده در این دسته، سرطان تیروئید پایپلاری است. نمونه‌هایی که در دسته بندی بدخیم یا سرطانی قرار می‌گیرند، معمولاً با احتمال 97 تا 99 درصد تشخیص داده می‌شوند.
  3. دسته مشکوک به سرطان: وقتی نتیجه یک آزمایش بیوپسی تیروئید در دسته مشکوک به سرطان قرار گیرد، احتمال بین 60 تا 70 درصد وجود دارد که نمونه مورد بررسی سرطانی است. در این حالت، پاتولوژیست برخی ویژگی‌های نگران کننده را مشاهده می‌کند که لزوماً نشان دهنده سرطان نیستند. در این حالت، درمان پیشنهاد شده، جراحی تیروئید خواهد بود.
  4. ناحیه فولیکولی بدون تشخیص قطعی FLU: این دسته بندی معمولاً تحت عنوان “intermediate” شناخته می‌شود. نمونه‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند برخی از ویژگی‌های نگران کننده نشان دهنده سرطان را دارند؛ اما تنها در 5 الی 15 درصد موارد می‌توان نسبت به سرطانی بودن آنها مشکوک بود. در این موارد، تکرار نمونه برداری تیروئید و یا انجام آزمایش‌های ژنتیک بر روی بافت‌های سلولی مشکوک به منظور تشخیص دقیق‌تر توصیه می‌شود.
  5. نئوپلاسم فولیکولی: این دسته بندی نیز تحت عنوان “intermediate” شناخته می‌شود و در آن بیان این مورد که ندول‌ها به طور قطعی سرطانی یا خوش خیم هستند تا زمانی که تیروئید به طور کامل برداشته نشود ممکن نیست. در این مواقع، ممکن است جراحی به منظور برداشتن نیمی از تیروئید (قسمتی که تراکم نوول‌ها در آن بیشتر است) انجام شود.
  6. عدم تشخیص: این به آن معنا است که تعداد سلول‌های برداشته شده به منظور بررسی آزمایشگاهی کافی نبوده است. با وجود اینکه تیم پزشکی حداکثر تلاش خود را به منظور برداشت حداکثر میزان فولیکول‌های تیروئید را انجام می‌دهند؛ اما گاهی ممکن است تعداد سلول‌های برداشته شده برای بررسی آزمایشگاهی ناکافی باشد. در این مواقع، پاتولوژیست مجدداً درخواست تکرار FNA تیروئید را می‌کند.

مراقبت قبل از بیوپسی FNA تیروئید تحت گاید سونوگرافی

شما می‌توانید قبل از انجام این عمل به صورت عادی بخورید و بنوشید. برای انجام این عمل، شما نیازی به بیهوشی عمومی که در آن به طور کامل بیهوش شوید، نخواهید داشت؛ اما ممکن است از یک بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن ناحیه‌ای که سوزن FNA در آن فرو برده می‌شود، استفاده گردد.

در همان زمانی که نوبت عمل FNA تیروئید برای شما تعیین می‌شود، لازم است که اگر داروهای رقیق کننده خون از قبیل وارفارین، کلوپیدوگرل، دابیگاتران، پراسوگرل، دی پیریدامول یا آساسانتین مصرف می‌کنید، حتماً به کلینیک اطلاع بدهید. مصرف داروهای رقیق کننده خون باید از چند روز قبل از انجام این عمل متوقف شود و یا دوز معمولی مورد مصرف شما کاهش داده شود. نکته بسیار مهم در مورد این عمل آن است که هرگز مصرف این داروها را بدون مشورت پزشک خود و کلینیکی که برای تست FNA به آن مراجعه کرده‌اید، قطع نکنید و یا دوز مصرفی خود را تغییر ندهید.

مراقبت بعد از بیوپسی FNA تیروئید تحت گاید سونوگرافی

به دلیل اینکه نمونه برداری به روش سوزنی یک روش سرپایی بدون هیچ برش جراحی است، به مراقبت خاصی نیاز نیست و در این مورد، پزشک توصیه های لازم را به شما خواهد کرد. تنها موردی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید این است که اگر دردی بعد از fna داشتید می توانید با مصرف مسکن ها و یا گذاشتن کیسه یخ درد را تسکین دهید.

صفحه اينستاگرام دکتر سيف

هزینه نمونه برداری تیروئید

تجهیزات مصرفی و تست های مورد نیاز پزشک برای هر شخص متفاوت است و نمی توان به طور قطعی قیمت دقیق را تعیین نمود.

عوارض بیوپسی FNA تیروئید تحت گاید سونوگرافی

ممکن است به علت فرو بردن سوزن در گردن شما کمی درد، ورم و حتی خون ‌مردگی جزئی در این ناحیه به وجود بیاید که کاملاً عادی است. برای تسکین درد می‎توانید از داروهای مسکن معمولی استفاده نمایید. البته درد و ورم این ناحیه بعد از 48 ساعت برطرف می‌شود.

یکی از روشهای تشخیص انواع بیماری های روده، تصویر برداری اشعه ایکس کولون ترانزیت تایم است . این روش تشخیصی، در مرکز سونوگرافی و رادیولوژی شقایق تهران با دقیق ترین نتایج انجام می‌ شود. شما برای کسب اطلاعات بیشتر می‌ توانید از طریق تماس با شماره تلفن 88553155 - 021 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین چهلستون و بیستون ، راديولوژي و سونوگرافي شقایق
تلفن : 88553155 - 021

آدرس مطب 2 : تهران ، ونک ، خیابان ملاصدرا ، خیابان پردیس ، پلاک ۱۵ ، واحد ۱۲ ، طبقه چهارم ، رادیولوژی و سونوگرافی پردیس ونک
تلفن : 88782900 - 021 | 88203875 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید


نظرات کاربران درباره این مطلب :
شراره ابراهیم خواه [ 1402-05-16 ]
سلام دکتر عزیز برای بیوپسی تیروئید تحت گاید سونوگرافی خیلی تعریف تشخیص مرکز تصویر برداری شقایق رو شنیده ام می شود راهنماییم کنید چه اقداماتی باید انجام بدهم و چگونه مراجعه کنم ممنون میشم پاسخ بدید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل BPP به چه دلیل انجام میشود؟سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل BPP به چه دلیل انجام میشود؟

بیوفیزیکال پروفایل یک آزمایش ساده و بدون درد است که برای ارزیابی سلامت جنین و اطمینان از اینکه او اکسیژن کافی دریافت می‌کند، انجام می‌شود . ... ادامه مطلب

مزایای انجام رادیولوژی چیست؟مزایای انجام رادیولوژی چیست؟

رادیولوژی به مجموعه‌ای از روش‌های تصویربرداری از قسمت‌های داخلی بدن اطلاق می‌شود که می‌تواند کمک بسیار بزرگی برای تشخیص انواع بیماری‌ها باشد . ... ادامه مطلب

متخصص رادیولوژی Radiologist چه کسی است؟متخصص رادیولوژی Radiologist چه کسی است؟

رادیولوژیست پزشک یا متخصص پزشکی است که در تهیه و تفسیر تصاویر با اشعه ایکس، (سی تی اسکن یا رادیوگرافی)، داروهای هسته‌ای یا سونوگرافی آموزش دیده است . ... ادامه مطلب

سونوگرافی پاور داپلر چیست و به چه دلیل انجام میشود؟سونوگرافی پاور داپلر چیست و به چه دلیل انجام میشود؟

پاور داپلر نوع جدیدتر داپلر رنگی است که می تواند جزئیات بیشتری از جریان خون نسبت به داپلر رنگی استاندارد ارائه دهد ... ادامه مطلب

علل انجام اولتراسوند بیضهعلل انجام اولتراسوند بیضه

سونوگرافی بیضه از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تهیه تصاویر از بیضه های شما و بافت اطراف آن استفاده میکند. ... ادامه مطلب

سونوگرافی طیفی چیست و چه کاربردی دارد؟سونوگرافی طیفی چیست و چه کاربردی دارد؟

سونوگرافی طیفی نوعی از سونوگرافی است که تصاویری از حرکت بافت ها و مایعات در بدن فراهم می آورد. ... ادامه مطلب

سونوگرافی های روتین جهت شخیص انسداد مجاری ادرارسونوگرافی های روتین جهت شخیص انسداد مجاری ادرار

انسداد مجاری ادرار یکی از شایع ترین علل نارسایی برگشت‌ پذیر کلیه است. علائم بالینی انسداد مجاری ادرار به سطح و درجه انسداد، میزان گشاد بودن آن، یک طرفه یا دوطرفه بودن بستگی دارند ... ادامه مطلب

رادیوگرافی برای تشخیص آبسه دندانرادیوگرافی برای تشخیص آبسه دندان

در دندانپزشکی به منظور تشخیص بهتر و دقیق تر هنگام معاینات بالینی دندانپزشکی، عکس رادیوگرافی دندان از وضعیت سلامت دندان ها انجام میشود ... ادامه مطلب

عکسبرداری از ضرورت های ایمپلنت دندانعکسبرداری از ضرورت های ایمپلنت دندان

عکسبرداری ایمپلنت دندان ، یکی از این عوامل ارزیابی رایج استخوان فک پیش از شروع عمل جراحی در محل کاشت ایمپلنت است . ... ادامه مطلب

مزایای رادیولوژی دیجیتال نسبت به رادیولوژی سادهمزایای رادیولوژی دیجیتال نسبت به رادیولوژی ساده

اخیرا نوع جدیدی از رادیوگرافی یا عکس برداری استفاده می شود که به آن رادیوگرافی یا رادیولوژی دیجیتال نیز می گویند در این نوع از رادیوگرافی از فیلم استفاده نمی شود و تصویر تهیه شده از بیمار بر روی صفحه مانیتور کامپیوتر قابل مشاهده می باشد ... ادامه مطلب

علل و علائم انسداد محل حالب به لگنچهعلل و علائم انسداد محل حالب به لگنچه

تنگی محل اتصال حالب به لگنچه کلیه عارضه‌ ای است که طی آن، محل اتصال حالب به کلیه دچار تنگی یا انسداد می‌ شود و ، سرعت جریان خروج ادرار کاهش میابد ... ادامه مطلب

سونوگرافی داپلر کاروتید در چه مواردی درخواست می شود؟سونوگرافی داپلر کاروتید در چه مواردی درخواست می شود؟

در سونوگرافی داپلر عروق گردنی داپلر خوب و دقیق علاوه بر شریان های کاروتید و ورتبرال میتوان ورید ژوگولار را از نظر وجود ترومبوز و یا لخته خون ( DVT ) مورد ارزیابی قرار داد ... ادامه مطلب

مركز سونوگرافى و راديولوژى شقايق

مركز سونوگرافى و راديولوژى شقايق واقع در يوسف آباد تهران با بهره گيرى از عوامل فوق الذكر تلاش كرده است تا در ارائه بهترين خدمات راديولوژى و همچنين بهترين سونوگرافى دقيق در يوسف آباد تهران كه در ذيل فهرست وار آمده است در خدمت عزيزان هموطن درتهران و سرتاسر ايران باشد.

بهترين بررسي هاي روتين وتخصصی و دقيق ترين انواع داپلر يارنگی شامل : سونوگرافى كالر داپلر شريانى و وريدي اندامهاى تحتانى و فوقانى و بررسي دقيق DVT ، داپلر دقيق كليه ها ، سونوگرافى رنگى و داپلر بيضه ها ، بهترين و دقيق ترين سونوگرافى داپلر عروق كاروتيد گردنى وبررسي پلاك ، انسداد و ترومبوز

رادیولوژی و سونوگرافی شقایق تهران یکی از مراکز تخصصی است که با تجهیزات مدرن و به روز می‌تواند انواع خدمات تشخیصی درمانی در این زمینه را به مراجعین ارائه نماید. آدرس مطب : منطقه شش ٦ - تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین چهلستون و بیستون ، راديولوژي و سونوگرافى شقايق، دكتر سيف

ادرسراديولوژي و سونوگرافي پرديس ونک : تهران - ونک - خيابان ملاصدرا - خيابان پرديس - پلاک 15 - واحد 12 - طبقه چهارم - راديولوژي و سونوگرافي پرديس ونک


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465