منو تهران، یوسف آباد، خیابان فتحی شقاقی، بین چهلستون و بیستون، پلاک 74، رادیولوژی و سونوگرافی شقایق - تلفن : 88553155 - 88553310
رادیولوژی دکتر سیف
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب آموزشی / آرتروز چیست و چه علائمی دارد؟

آرتروز چیست و چه علائمی دارد؟

آرتروز شایعترین نوع آرتریت است. این بیماری در سنین میانسالی یا به دلیل آسیب جسمی یا چاقی بروز می کند. استئوآرتریت (OA) که گاه به آن آرتریت سایش و پارگی گفته می شود شایعترین نوع آرتریت است. هنگامی که قسمت صاف بین استخوان ها (غضروف) خراب شود، مفاصل می توانند دردناک، متورم شوند و سخت حرکت کنند. آرتروز می تواند هر مفصل را تحت تأثیر قرار دهد؛ اما بیشتر اوقات در دست، زانو، باسن، کمر و گردن رخ می دهد. این مشکل ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد؛ اما معمولاً در دهه 50 شروع می شود و بیشتر از آقایان بر زنان تأثیر می گذارد. این بیماری به تدریج شروع می شود و با گذشت زمان بدتر می شود؛ اما روش هایی برای مدیریت OA برای جلوگیری یا به حداقل رساندن درد و نگه داشتن وضعیت (وخیم تر نشدن) وجود دارد. رادیولوژی اولین و ساده ترین روش تشخیصی آرتروز زانو رادیوگرافی ساده می باشد. عکسبرداری با اشعه ایکس معمولاً جهت پیگیری روند پیشرفت و شدت آرتروز در طول زمان مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است از مفاصلی هم که مبتلا نیستند نیزعکسبرداری انجام شود. این تصویر ممکن است در مراحل ابتدایی بیماری طبیعی به نظر برسد؛ اما به طورکلی مواردی از قبیل میزان آسیب دیدگی غضروف، کاهش فاصله میان استخوان ها، افزایش ضخامت استخوان ها، تشکیل استخوان های زائد در اطراف مفصل و تغییر شکل استخوان در رادیوگرافی قابل مشاهده می باشد.

شما می‌توانید برای تشخیص آرتروز با عکس رادیولوژی در تهران به مرکز سونوگرافی و رادیولوژی شقایق واقع در منطقه یوسف آباد مراجعه نمایید. لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 88553155-021 اقدام نمایید.

علت آرتروز

اعتقاد بر این بود که استئوآرتریت به دلیل از بین رفتن مفاصل به مرور زمان ایجاد شده است؛ اما دانشمندان اکنون آن را بیماری مفاصل می دانند و عللی را برای بروز آن مشخص کرده اند. در اینجا مواردی وجود دارد که ممکن است در OA نقش داشته باشد:

اولین علائم آرتروز

شایع ترین و اولین علائم آرتروز که شما متوجه آنها میشوید شامل:

 1. درد در مفاصل
 2. سفتی مفصل
 3. التهاب
 4. کاهش دامنه حرکتی و کم شدن میزان انعطاف پذیری
 5. حساسیت و درد بیشتر در هنگام فشار دادن مفصل
 6. شنیدن صدای ترق ترق در هنگام حرکت
 7. ایجاد شدن خار های استخوانی در اطراف مفصل

تمامی این موارد جزء علائم اولیه آرتروز می باشد که شما آنها را تجربه می کنید، هر چه قدر میزان پیشرفت بیماری سریع تر باشد، شما درد بیشتری را احساس می کنید. به مرور زمان نیز احتمالاً متوجه تورم و التهاب در نواحی اطراف مفصل خواهید شد.

آرتروز چیست

انواع آرتروز

آرتروز اولیه

آرتروز اولیه شایعترین شکل بیماری آرتروز است و به نظر می رسد بیشتر به دلیل «ساییدگی» در طول زمان باشد. به همین دلیل با پیری همراه است. در واقع سن مهمترین عامل خطر ابتلا به استئوآرتریت است و هرچه فرد از مفاصل خود استفاده کند بیشتر احتمال دارد که از این نوع آرتروز رنج ببرند.

آرتروز ثانویه

این شکل از آرتروز ناشی از شرایطی است که باعث تغییر در محیط ریز غضروف می شود. چنین شرایطی شامل ضربه قابل توجه، ناهنجاری های مادرزادی مفصل، نقص متابولیکی (بیماری ویلسون)، عفونت ها و اختلالاتی که ساختار و عملکرد طبیعی غضروف را تغییر می دهد.

تشخیص آرتروز با عکس رادیولوژی

رادیوگرافی توسط تکنیسین رادیولوژی انجام می شود. در اتاق رادیولوژی، بسته به این که قصد تصویر برداری از چه اندامی را داشته باشیم، بیمار به حالت رو به بالا، به شکم، خوابیده به پهلو، ایستاده یا نشسته قرار می گیرد. منبع اشعه ی ایکس در فاصله ی مناسب از اندام مورد نظر بیمار قرار می گیرد. سپس صفحه ی کاست (cassette) که یک صفحه ی فلزی می باشد در کنار یا زیر اندام مورد نظر قرار می گیرد و سپس با استفاده از اشعه ی ایکس عکس برداری انجام می شود. تکنیسین اتاق را ترک می کند. درنهایت فیلم رادیولوژی و تفسیر آن که توسط متخصص رادیولوژی نوشته شده است به بیمار تحویل داده می شود تا پزشک معالج از اطلاعات آن استفاده کند.

علائم آرتروز در رادیولوژی

 1. کاهش فضای مفصلی
 2. ایجاد استخوان اضافه (خار استخوانی) در اطراف زانو
 3. پیدایش کیست های استخوانی

عوارض رادیولوژی

طبق اظهارات پزشکان مزیت حاصل از تشخیص صحیح بیشتر از خطرات آن است؛ اما با این حال هنوز چند نکته ایمنی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. به دلیل اینکه رادیوگرافی که با اشعه در ارتباط است، برای زنان باردار خطرناک است و می تواند منجر به بروز ناهنجاری های جنین شود. قرار گرفتن در معرض اشعه زیاد می تواند منجر به سرطان شود؛ اما به‌طور کلی میزان آن در اشعه ایکس کم است. بزرگسالان در برابر اشعه ایکس حساسیت کمتری نسبت به کودکان دارند.

پیشگیری از آرتروز

 1. ورزش کردن منظم و تقویت عضلات پاها به ویژه عضلات چهارسر ران که هم در منزل و هم در باشگاه قابل انجام است.
 2. کم کردن فشار و استرس روی زانوها مثل پرهیز از نشستن بصورت دو زانو و چهار زانو و چمباتمه، پرهیز از بالا و پایین رفتن زیاد از پله، پرهیز از ایستادن های طولانی، استفاده از دستشویی فرنگی و خواندن نماز بصورت نشسته روی صندلی
 3. کم کردن وزن و رساندن وزن به حد نرمال یا قابل قبول
 4. اصلاح دفرمیتی زانو در صورت وجود مثل زانوی پرانتزی یا زانوی ضربدری
 5. درمان پوکی استخوان و کمبود ویتامین D و کلسیم و املاح در صورت وجود
 6. انجام PRP زانو بصورت سالی یک بار میتواند در بازسازی غضروف مفصلی و پیشگیری از آرتروز زانو مؤثر باشد.

آیا آرتروز درمان قطعی دارد؟

داروها

درمان‌های غیر دارویی

درمان‌های غیردارویی برای آرتروز شامل موارد زیر هستند:

حرکت، بخشی اساسی از یک طرح درمانی آرتروز است. انجام ۱۵۰ دقیقه ورزش متوسط تا شدید در هفته باید مورد هدف باشد. برنامه ورزشی خوب برای مبارزه با درد و سفتی آرتروز چهار بخش دارد:

 1. ورزش‌های تقویت‌کننده: عضلات اطراف مفاصل دردناک را می‌سازند و به کاهش فشار روی آنها کمک می‌کنند.
 2. حرکات کششی: به کاهش سفتی و حرکت مفاصل کمک می‌کنند.
 3. ورزش‌های هوازی یا کاردیو: به بهبود میزان استقامت و انرژی و کاهش وزن اضافی کمک می‌کنند.
 4. تمرین‌های تعادل: به تقویت عضلات کوچک در اطراف زانو و مچ پا کمک می‌کند و از سقوط جلوگیری می‌کند.

وزن زیاد باعث ایجاد فشار اضافی بر روی باسن، زانو، پا و کمر می‌شود. کاهش وزن به کاهش درد و توقف یا کاهش آسیب مفصلی کمک می‌کند. هر نیم کیلوگرم کاهش وزن ۲ کیلوگرم از فشار روی مفاصل پایین بدن را کم می‌کند.

فیزیوتراپیست‌ها، کاردرمانگران و متخصصان عمل جراحی می‌توانند موارد زیر را انجام دهند:

 1. تمرینات خاص برای کمک به ثبات مفاصل و تسکین درد
 2. اطلاعاتی درباره درمان‌های طبیعی و محصولاتی که می‌توانند درد را تسکین دهند، جمع‌آوری کنند.
 3. دستورالعملی برای سهولت حرکت و محافظت از مفاصل داشته باشند.
 4. از مهاربندها، کفش یا سایر وسایل کمکی استفاده کنند.

جراحی مفصل می‌تواند عملکرد را بهبود بخشد و یا مفاصل آسیب‌دیده را جایگزین کند تا تحرک ایجاد شود و درد تسکین یابد. مفصل ران و زانو مفصلی است که معمولاً تعویض می‌شود. جراح می‌تواند بهترین روش را بر اساس میزان آسیب‌دیدگی مفصل تعیین کند.

 آدرس اينستاگرام دکتر سيف

عوارض آرتروز

برای بسیاری از افراد، زندگی با آرتروز مشکلات چندان خاصی ایجاد نمی کند. با این حال، عوارضی که ممکن است از آرتروز شدید ناشی شود عبارتند از:

 1. تغییر شکل، به دلیل تورم مفصل
 2. خواب ضعیف، به دلیل درد
 3. کاهش توانایی در هنگام ورزش کردن
 4. محدودیت در انجام کارهای روزانه (مانند سختی در بلند شدن از روی صندلی یا بالا رفتن از پله ها)

شما می‌توانید در مرکز مجهز سونوگرافی و رادیولوژی شقایق تهران، انواع سونوگرافی بارداری را با دقت بالا انجام دهید. لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر از این مرکز با شماره تلفن 02188553155 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین چهلستون و بیستون ، راديولوژي و سونوگرافي شقایق
تلفن : 88553155 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
چرا انجام سونوگرافی در بارداری ضروری است؟چرا انجام سونوگرافی در بارداری ضروری است؟

بهترین زمان تعیین جنسیت نوزاد درسونوگرافی آنومالی ، یعنی بین هفته 18 و هفته 21 بارداری می باشد زیرا در این مرحله از بارداری، تعیین درست جنسیت بچه با خطای کمتری همراه است ... ادامه مطلب

بزرگ شدن طحال یا اسپلنومگالی چه علائمی دارد و چگونه تشخیص داده میشود؟بزرگ شدن طحال یا اسپلنومگالی چه علائمی دارد و چگونه تشخیص داده میشود؟

بزرگ شدن طحال معمولاً علائمی ایجاد نمیکند و معمولاً در پی یک معاینه فیزیکی کشف می شود.با بزرگ شدن بیش از اندازه طحال می توان در معاینات آن را لمس کرد، ... ادامه مطلب

عوارض فتق و خطرات فتق اینگوینال چیست؟عوارض فتق و خطرات فتق اینگوینال چیست؟

سونوگرافی برای ارزیابی فتق‌های کشاله‌ ران و یا فتق بیضه است. این آزمایش با استفاده از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر شکم و اندام‌های لگن انجام می‌شود. سونوگرافی کمک بزرگی است تا پزشک معالج به صورت دقیق وجود بیماری فتق یا عدم وجود آن را تأیید کند. ... ادامه مطلب

ضرورت انجام سونوگرافی کالر داپلر در بارداریضرورت انجام سونوگرافی کالر داپلر در بارداری

سونوگرافی داپلر از جمله سونوگرافی هایی می باشند که در دوران بارداری انجام می شود. سونوگرافی داپلر با همان دستگاه سونوگرافی معمولی انجام می‌ شود و معمولاً در سه ماهه سوم بارداری در زنانی که حاملگی‌ های پرخطر دارند استفاده می‌ شود. ... ادامه مطلب

سونوگرافی تیروئید چه زمانی انجام میشود؟سونوگرافی تیروئید چه زمانی انجام میشود؟

در سونوگرافی تیروئید از امواج فراصوت استفاده می‌شود . از این تصویربرداری به منظور تعیین شکل و اندازه غده تیروئید استفاده می ‌شود . شکل و اندازه غده تیروئید در اثر بیماری هایی مانند کم کاری و پر کاری تیروئید تغییر می کند ... ادامه مطلب

پزشک با دیدن چه علائمی سونوگرافی کبد و کیسه صفرا درخواست میکند؟پزشک با دیدن چه علائمی سونوگرافی کبد و کیسه صفرا درخواست میکند؟

اگر کبد شما صدمه ببیند و بیمار شود، ممکن است عملکردش دچار اختلال شود. بیماری کبدی همانند مرض دیابت نوعی بیماری خاموش به حساب می آید و اخیرا در جامعه بسیار شیوع پیدا کرده است. اگر چنین عارضه ای اتفاق بی افتد ، پزشک احتمالا به منظور تشخیص مشکل و بیماری، سونوگرافی کبد را تجویز می کند ... ادامه مطلب

رادیوگرافی تری جوینت برای تشخیص انحراف زانو هارادیوگرافی تری جوینت برای تشخیص انحراف زانو ها

گرافی تری جوینت امکان بررسی انحراف های واروس و والگوم زانوها به همراه اندازه گیری زوایا و طول این اندام را در اختیار پزشک قرار می‌دهد ... ادامه مطلب

آپاندیسیت یا التهاب آپاندیس چیست؟آپاندیسیت یا التهاب آپاندیس چیست؟

از آنجا که مجرای آپاندیس کوچک است ممکن است به‌ خوبی تخلیه نشود؛ لذا انسداد ایجاد شده در آن باعث تکثیر باکتری ها در داخل آپاندیس شده که این می تواند م ... ادامه مطلب

سونوگرافی آندومتریوز چیست و چه کاربردی دارد؟سونوگرافی آندومتریوز چیست و چه کاربردی دارد؟

سونوگرافی آندومتریوز می تواند به پزشک کمک کند تا بافت و کیست هایی را که ممکن است نشانه آندومتریوز باشند شناسی کند. این روش یک روش تصویربرداری ساده و ایمن است که اگر علائم مرتبط با آندومتریوز را تجربه کنید ممکن است تجویز شود. پزشک ممکن است از سونوگرافی ترانس واژینال یا سونوگرافی شکمی استفاده کند. ... ادامه مطلب

همه چیز درباره رادیوگرافی سفالومتریهمه چیز درباره رادیوگرافی سفالومتری

رادیوگرافی سفالومتری از روش های عکسبرداری میباشد که پزشک برای اندازه گیری جمجمه، دندان و همچنین فک بیمار آن را تجویز میکند. ... ادامه مطلب

رادیوگرافی دستگاه گوارش فوقانی (Upper GI)رادیوگرافی دستگاه گوارش فوقانی (Upper GI)

رادیوگرافی دستگاه گوارش فوقانی یکی از انواع تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس است که قسمت‌ های فوقانی دستگاه گوارش مانند مری، معده و بخش ابتدایی روده کوچک که دوازدهه یا اثنی عشر نام دارد را عکسبرداری می‌ کند. ... ادامه مطلب

چگونگی انجام پرتونگاری پانورامیکچگونگی انجام پرتونگاری پانورامیک

پرتونگاری پانورامیک به صورت عامیانه و غیررسمی، با اسامی دیگری چون پرتونگاری پانورامیک دندانپزشکی و پانتونوگرام نیز خوانده می‌شود. البته عناوینی تجاری هم برای آن وجود دارد که عبارت است از پانورکس و اورتوپانتوموگراف ... ادامه مطلب

مركز سونوگرافى و راديولوژى شقايق

مركز سونوگرافى و راديولوژى شقايق واقع در يوسف آباد تهران با بهره گيرى از عوامل فوق الذكر تلاش كرده است تا در ارائه بهترين خدمات راديولوژى و همچنين بهترين سونوگرافى دقيق در يوسف آباد تهران كه در ذيل فهرست وار آمده است در خدمت عزيزان هموطن درتهران و سرتاسر ايران باشد.

بهترين بررسي هاي روتين وتخصصی و دقيق ترين انواع داپلر يارنگی شامل : سونوگرافى كالر داپلر شريانى و وريدي اندامهاى تحتانى و فوقانى و بررسي دقيق DVT ، داپلر دقيق كليه ها ، سونوگرافى رنگى و داپلر بيضه ها ، بهترين و دقيق ترين سونوگرافى داپلر عروق كاروتيد گردنى وبررسي پلاك ، انسداد و ترومبوز


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465