منو تهران، یوسف آباد، خیابان فتحی شقاقی، بین چهلستون و بیستون، پلاک 74، رادیولوژی و سونوگرافی شقایق - تلفن : 88553155 - 88553310
رادیولوژی دکتر سیف
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی بیضه ها / تشخیص توده غیر طبیعی در بیضه با سونوگرافی بیضه

تشخیص توده غیر طبیعی در بیضه با سونوگرافی بیضه

آنچه در این مطلب میخوانید

بیضه ها اندام های تولید مثل مردانه هستند که زیر آلت تناسلی در یک کیسه به نام اسکروتوم قرار دارند. عملکرد اولیه آنها تولید اسپرم و هورمونی به نام تستوسترون است. توده بیضه، یک توده غیر طبیعی است که می تواند در بیضه ها شکل بگیرد. توده بیضه یک وضعیت نسبتاً شایع است که می تواند علل مختلفی داشته باشد. توده های بیضه ممکن است در مردان، پسران نوجوان یا کودکان رخ دهد و یک یا هر دو بیضه چپ و راست را درگیر کند. توده بیضه نشانه هایی از مشکلات مربوط به بیضه ها هستند و ممکن است ناشی از آسیب یا یک مشکل جدی پزشکی باشند. همه توده ها بیانگر سرطان بیضه نیستند. اکثر توده ها خوش خیم یا غیر سرطانی هستند و معمولاً نیاز به درمان ندارند. با این حال، پزشک باید هر گونه تغییرات در بیضه ها، به خصوص توده یا تورم را بررسی کند. سونوگرافی یک روش تصویربرداری تشخیصی و پزشکی است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از قسمت‌های داخلی بدن استفاده می‌کند. این تصاویر می‌توانند به پزشک در تشخیص بیماری یا جراحت کمک کنند. سونوگرافی بیضه که به آن تصویربرداری اولتراسوند از کیسه بیضه نیز گفته می‌شود به طور خاص به بررسی بیضه‌ها می‌پردازد.

سونوگرافی داپلر بیضه یکی از روشهای تشخیص و شناسایی برخی بیماری ها و مشکلات بیضه مانند واریکوسل است. شما برای انجام این روش می‌توانید به مرکز رادیولوژی و سونوگرافی شقایق در تهران مراجعه نمایید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت با شماره تلفن 88553155 - 021 تماس حاصل فرمایید.

علل توده بیضه

چندین علت احتمالی برای توده های بیضه از جمله آسیب، نقایص مادرزادی، عفونت و سایر عوامل وجود دارد.

واریکوسل

این نوع توده بیضه شایع ترین نوع است. این در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد مردان رخ می دهد. رگ های بزرگ شده در بیضه ها باعث واریکوسل می شوند. آنها پس از بلوغ یعنی زمانی است که جریان خون در بیضه ها کاملاً افزایش می یابد، بیشتر دیده می شوند.

هیدروسل

ایجاد مایع در بیضه ها باعث ایجاد هیدروسل می شود. این نوع توده بیضه در حداقل ۵ درصد از مردان تازه متولد شده رخ می دهد. نوزادان نارس بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

کیست اپیدیدیم

کیست اپیدیدیم زمانی رخ می دهد که لوله طولانی و پیچیده در پشت بیضه ها به نام اپیدیدیم با مایع پر می شود و نمی تواند تخلیه شود. اگر کیست حاوی اسپرم باشد، آن را به عنوان اسپرماتوسل شناخته می شود. این شکل توده بیضه بسیار رایج است. این مشکل اغلب به تنهایی حل می شود.

اپیدیدیمیت و ارکیت

اپیدیدیمیت التهاب اپیدیدیم است و عفونت باکتریایی مانند برخی از عفونت های منتقله از راه جنسی، مانند گونوره یا کلامیدیا باعث ان می شود. عفونت همچنین باعث ایجاد ارکیت یا التهاب بیضه می شود. باکتری یا ویروس می تواند عفونت را ایجاد کند.

پیچ خوردگی

پیچ خوردگی بیضه زمانی رخ می دهد که بیضه ها پیچیده شوند، معمولاً این وضعیت به علت آسیب یا حادثه، اغلب در پسران بین سنین ۱۳ تا ۱۷ ساله رخ می دهد؛ اما می تواند بر مردان در تمام سنین نیز تأثیر بگذارد. پیچ خوردگی بیضه یک اورژانس پزشکی است که نیاز به تحقیقات فوری و درمان دارد.

فتق

فتق بیضه زمانی رخ می دهد که بخشی از روده به داخل کیسه بیضه می افتد. این امر می تواند باعث بزرگ شدن کیسه بیضه شود.

سرطان بیضه

برخی از توده ها نشان دهنده رشد سرطان بیضه هستند. فقط پزشک می تواند تعیین کند که آیا یک توده سرطانی است یا خیر. سرطان بیضه به طور کلی معمول نیست؛ اما شایع ترین نوع سرطان در میان مردان بین سنین ۱۵ تا ۳۵ سال است.

سونوگرافی بیضه

علائم توده‌ بیضه

علائم و نشانه‌های توده‌ در بیضه بسته به ناهنجاری متفاوت است. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

عوامل خطر توده‌ بیضه

عواملی که خطر توده کیسه بیضه را افزایش می‌دهند به دلیل علل مختلف ناهنجاری‌های کیسه بیضه متفاوت‌اند. این عوامل عبارتند از:

یک بیضه پایین نیامده در طول رشد جنین یا اوایل دوران نوزادی از شکم خارج نشده و درون کیسه بیضه قرار نگرفته است. در حالی که بیضه جمع شونده به داخل کیسه بیضه فرو می‌رود؛ اما به سمت شکم عقب کشیده می‌شود.

ناهنجاری‌های مادرزادی موجود در بیضه‌ها، آلت تناسلی یا کلیه‌ها ممکن است خطر توده کیسه بیضه و سرطان بیضه را در آینده افزایش دهند.

اگر قبلاً در یک بیضه سرطان داشته‌اید، در معرض خطر ابتلا به سرطان بیضه دیگر هم خواهید بود. داشتن پدر یا برادری که سرطان بیضه داشته باشد هم خطر ابتلا را افزایش می‌دهد.

عوارض توده بیضه

همه توده‌های کیسه بیضه منجر به عوارض طولانی مدت نمی‌شوند. با این حال، هر توده‌ای که بر سلامت یا عملکرد بیضه تأثیر بگذارد می‌تواند منجر به تأخیر یا رشد ضعیف در دوران بلوغ و ناباروری شود.

درمان توده‌ بیضه

اکثر توده‌های کیسه بیضه یا به درمان کم تهاجمی نیاز دارند و یا ندارند؛ اما بعضی از آنها نیاز به دارو یا اقدامات جدی‌تر دارند.

توده‌های کیسه بیضه ناشی از عفونت باکتریایی، همانطور که معمولاً در مورد اپیدیدیمیت اتفاق می‌افتد، با آنتی بیوتیک درمان می‌شوند؛ ولی عفونت‌ های ویروسی که باعث اپیدیدیمیت یا اورکیت می‌شوند معمولاً با استراحت، یخ و داروهای مسکن از بین می‌روند.

توده‌های خوش خیم کیسه بیضه می‌توانند بدون درمان رها و یا با جراحی برداشته، ترمیم و یا تخلیه شوند. این تصمیمات درمانی به عوامل زیر بستگی دارد:

یک متخصص در درمان سرطان (انکولوژیست) درمان‌هایی را بر اساس جدا شدن سرطان در بیضه یا گسترش به سایر بافت‌های بدن توصیه می‌کند. سن و سلامت کلی بیمار هم از عوامل دخیل در انتخاب گزینه‌های درمانی برای سرطان بیضه هستند.

  1. برداشتن یا حذف رادیکال اینگوینال: این یک روش جراحی برای درمان سرطان بیضه است که از طریق یک برش در کشاله ران، بیضه آسیب دیده و طناب اسپرماتیک را برمی‌دارند. گره‌های لنفاوی شکم شما هم ممکن است در صورت گسترش سرطان به آنها برداشته شوند.
  2. شیمی درمانی: این یک درمان دارویی است که از مواد شیمیایی قوی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند.

در برخی موارد می‌شود از پرتودرمانی هم استفاده کرد. این نوع درمان از اشعه ایکس با دوز بالا یا سایر پرتوهای پرانرژی برای کشتن سلول‌های سرطانی که ممکن است بعد از برداشتن بیضه آسیب دیده هنوز در بدن مانده باشند، استفاده می‌کند.

بیشتر موارد سرطان بیضه قابل درمان هستند؛ اما مراقبت‌های بعدی برای جلوگیری از عود احتمالی ضروری است.

 آدرس اينستاگرام دکتر سيف

اقدامات قبل از سونوگرافی بیضه

قبل از انجام این سونوگرافی، نیازی به جلوگیری از خوردن یا نوشیدن وجود ندارد.

نحوه انجام سونوگرافی بیضه

این کار معمولاً بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد. قبل از معاینه، از فرد خواسته می شود تا روی تخت بخوابد. در طی مراحل، ممکن است لازم باشد که در یک طرف بدن خود حرکت کنید. سونوگرافی بیضه خارج از بدن انجام می شود. یک دستگاه کوچک و دستی که مبدل نامیده می شود برای گرفتن تصاویر استفاده می شود. پزشک، ژل مبتنی بر آب را به اسکروتوم اعمال می کند تا اطمینان حاصل شود که مبدل روی پوست راحت حرکت می کند. وی این مبدل را به طرف عقب و جلو بر روی اسکروتوم حرکت می دهد تا تصاویر بیضه ها را بگیرد.

عوارض جانبی سونوگرافی بیضه

سونوگرافی بیضه‌ ها روشی کم ریسک در نظر گرفته می‌شود. این تست ممکن است موجب ناراحتی و یا درد در صورتی که آسیب یا تورم در ناحیه بیضه‌ ها وجود داشته باشد، شود. برخی روش‌های تصویربرداری از اشعه‌ های رادیواکتیو استفاده می‌ کنند؛ اما سونوگرافی این‌ طور نیست که این روش را نسبت به دیگر روش‌ ها کم ریسک تر می‌ کند.

شما می‌توانید در مرکز مجهز سونوگرافی و رادیولوژی شقایق تهران، سونوگرافی آنومالی را با دقت بالا انجام دهید. لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر از این مرکز با شماره تلفن 88553155 - 021 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین چهلستون و بیستون ، راديولوژي و سونوگرافي شقایق
تلفن : 88553155 - 021

آدرس مطب 2 : تهران ، ونک ، خیابان ملاصدرا ، خیابان پردیس ، پلاک ۱۵ ، واحد ۱۲ ، طبقه چهارم ، رادیولوژی و سونوگرافی پردیس ونک
تلفن : 88782900 - 021 | 88203875 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :
علی آلاشتی [ 1402-05-16 ]
با درورد از روشهای تشخیصی توده بیضه کدام روش قابل اتکاتر است و روش تشخیصی دقیقی می باشد آیا توده خوش خیم بیضه با دارو قابل درمان است برای تشخیص توده بدخیم بیضه فقط باید از طریق سونوگرافی اقدام کرد یا روشهای درمانی دیگری نیز وجود دارد

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علل و علائم انسداد محل حالب به لگنچهعلل و علائم انسداد محل حالب به لگنچه

تنگی محل اتصال حالب به لگنچه کلیه عارضه‌ ای است که طی آن، محل اتصال حالب به کلیه دچار تنگی یا انسداد می‌ شود و ، سرعت جریان خروج ادرار کاهش میابد ... ادامه مطلب

مزايای سفالومتری ديجيتالی در مقابل سفالومتری فيلمیمزايای سفالومتری ديجيتالی در مقابل سفالومتری فيلمی

سفالومتری نوعی از تصویربرداری فک و دندان است که در آن می‌توان درجهت نیمرخ از فک تصویربرداری نمود و غالباً پیش از انجام ارتودنسی میشود. ... ادامه مطلب

سونوگرافی بیوفیزیکال چگونه انجام می شود؟سونوگرافی بیوفیزیکال چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل یا BPP یک آزمایش ساده و بدون درد است که طی دوران بارداری به منظور ارزیابی میزان سلامت جنین انجام می شود . ... ادامه مطلب

رحم هتروژن در سونوگرافی چیست؟رحم هتروژن در سونوگرافی چیست؟

رحم های هتروژن معمولاً نرمال هستند و مشکلی را برای شخص ایجاد نمی کنند؛ اما در بعضی موارد می توانند خونریزی های سنگین ماهیانه، دردناک و نازایی بیاورند. ... ادامه مطلب

الاستوگرافی کبد چیست و به چه دلیل انجام می شودالاستوگرافی کبد چیست و به چه دلیل انجام می شود

الاستوگرافی کبد یک آزمایش غیر تهاجمی و غیر آسیب زننده است که پزشک می تواند از آن برای درک بهتر سلامت کبد و ارزیابی وضعیت آن استفاده کند. ... ادامه مطلب

روشهای تصویر برداری تشخیص ناباروری در مردانروشهای تصویر برداری تشخیص ناباروری در مردان

اگر به هر دلیلی اسپرم توانایی رسیدن به تخمک و یا قدرت باردار کردن آن را نداشته باشد، مرد دچار ناباروری شده است. ... ادامه مطلب

تصویربرداری از نخاع و کانال نخاعی بوسیله میلوگرافیتصویربرداری از نخاع و کانال نخاعی بوسیله میلوگرافی

میلوگرافی نوعی روش تصویربرداری پزشکی است که برای تصویربرداری از ساختمان CNS که در داخل کانال مهره ای واقع شده است، به کار می رود ... ادامه مطلب

آیا انجام رادیولوژی کمر خطرناک است؟آیا انجام رادیولوژی کمر خطرناک است؟

معمولا تشخیص عوامل ایجاد کننده درد های کمر و ستون فقرات مشکل است . با انجام رادیولوژی یا ام آر آی می توان عامل ایجاد کننده درد را شناسایی کرد . ... ادامه مطلب

سقط جنین و علائم آن،مناسب ترین زمان بارداری مجدد پس از سقط جنینسقط جنین و علائم آن،مناسب ترین زمان بارداری مجدد پس از سقط جنین

پایان حاملگی قبل از هفته بیستم بارداری، پیش از اینکه جنین قدرت زنده ماندن در محیط خارج از رحم را داشته باشد، سقط جنین می نامند. ... ادامه مطلب

توده هیپواکو چیست و چه علائمی دارد؟توده هیپواکو چیست و چه علائمی دارد؟

توده‌ی هیپواکو بافتی فشرده است که ممکن است در هر جای بدن ظاهر شود. توده هیپواکو اگر از نوع بدخیم باشد به سایر قسمت بدن نیز انتقال می یابد ... ادامه مطلب

بهترین آزمایش های تصویربرداری برای تشخیص سرطانبهترین آزمایش های تصویربرداری برای تشخیص سرطان

تشخیص زود هنگام سرطان به عوامل بسیاری بستگی دارد: غربالگری جمعیت در معرض خطر، توانایی بیماران و متخصصان در تشخیص علائم هشدار دهنده، استفاده از روش های تشخیصی ... ادامه مطلب

نکات ايمنی و بهداشت در طراحی تاريکخانه راديولوژینکات ايمنی و بهداشت در طراحی تاريکخانه راديولوژی

رادیوگرافی ، تصویربرداری تشخیصی از استخوان های بدن است که در حین این نوع تصویر برداری، اندام بیمار بین منبع تولید اشعه ایکس و فیلم رادیولوژی قرار می ... ادامه مطلب

مركز سونوگرافى و راديولوژى شقايق

مركز سونوگرافى و راديولوژى شقايق واقع در يوسف آباد تهران با بهره گيرى از عوامل فوق الذكر تلاش كرده است تا در ارائه بهترين خدمات راديولوژى و همچنين بهترين سونوگرافى دقيق در يوسف آباد تهران كه در ذيل فهرست وار آمده است در خدمت عزيزان هموطن درتهران و سرتاسر ايران باشد.

بهترين بررسي هاي روتين وتخصصی و دقيق ترين انواع داپلر يارنگی شامل : سونوگرافى كالر داپلر شريانى و وريدي اندامهاى تحتانى و فوقانى و بررسي دقيق DVT ، داپلر دقيق كليه ها ، سونوگرافى رنگى و داپلر بيضه ها ، بهترين و دقيق ترين سونوگرافى داپلر عروق كاروتيد گردنى وبررسي پلاك ، انسداد و ترومبوز

رادیولوژی و سونوگرافی شقایق تهران یکی از مراکز تخصصی است که با تجهیزات مدرن و به روز می‌تواند انواع خدمات تشخیصی درمانی در این زمینه را به مراجعین ارائه نماید. آدرس مطب : منطقه شش ٦ - تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین چهلستون و بیستون ، راديولوژي و سونوگرافى شقايق، دكتر سيف

ادرسراديولوژي و سونوگرافي پرديس ونک : تهران - ونک - خيابان ملاصدرا - خيابان پرديس - پلاک 15 - واحد 12 - طبقه چهارم - راديولوژي و سونوگرافي پرديس ونک


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465