منو تهران، یوسف آباد، خیابان فتحی شقاقی، بین چهلستون و بیستون، پلاک 74، رادیولوژی و سونوگرافی شقایق - تلفن : 88553155 - 88553310
رادیولوژی دکتر سیف
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی بیضه ها / اپیدیدیمیت یا عفونت بیضه چیست؟

اپیدیدیمیت یا عفونت بیضه چیست؟

دستگاه تولید مثل مردان، اسپرم را ذخیره، حمل و منتقل می کند. اسپرم ها با هورمونهای ویژه مردانه در دو بیضه موجود در کیسه بیضه (اسکروتوم) تولید می شوند. اسپرم ها در بیضه ها شروع به رشد کرده و حین جا به جایی از طریق اپیدیدیم، توانایی حرکت و بلوغ خود را به دست می آورند. اپیدیدیم یک مجرای مارپیچ و طویل در پشت هر بیضه می باشد که شامل سه بخش اصلی سر، بدنه و دم است. در کنار بخش بالایی بیضه ها سر اصلی لوله اپیدیدیم قرار دارد که اسپرم را در خود نگه می دارد تا زمانی که به آن نیاز شود. بدنه اپیدیدیم در امتداد آن قرار دارد که یک لوله طولانی و پیچ در پیچ است که اسپرم در آن رشد می یابد. اپیدیدیمیت التهاب لوله اپیدیدیم است که در پشت بیضه قرار دارد و وظیفه ذخیره و حمل اسپرم را بر عهده دارد. مردان در هر سنی می توانند به این بیماری مبتلا شوند؛ اما این بیماری بیشتر مردان 14 تا 35 سال را مبتلا می کند. اپیدیدیمیت اغلب در اثر عفونت باکتریایی از جمله عفونتهای مقاربتی مانند سوزاک یا کلامیدیا ایجاد می شود. این بیماری معمولاً با آنتی بیوتیک بهبود می یابد. گاهی، این بیماری منجر به التهاب بیضه نیز می شود که به این عارضه اپیدیدیمو-ارکیت (epididymo-orchitis) گفته می شود.

سونوگرافی یک روش تصویربرداری تشخیصی و پزشکی است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از قسمت‌های داخلی بدن استفاده می‌کند. این تصاویر می‌توانند به پزشک در تشخیص بیماری یا جراحت کمک کنند. سونوگرافی بیضه که به آن تصویربرداری اولتراسوند از کیسه بیضه نیز گفته می‌شود به طور خاص به بررسی بیضه‌ها می‌پردازد. اگر جریان خون در منطقه کم باشد، نماینده پیچش بیضه است. اگر جریان بالا باشد، نماینده اپیدیدیمیت خواهد بود.

آنچه در این مطلب میخوانید

دلایل اپیدیدیمیت

اپیدیدیمیت به عنوان التهاب اپیدیدیم معرفی شده و معمولاً مشکل تیز و کوتاه مدتی است. با این حال گاهی اوقات اپیدیدیمیت می‌تواند مزمن باشد و برای چند هفته باقی بماند. هر مسئله‌ای که بتواند منجر به التهاب اپیدیدیم شود، می‌تواند اپیدیدیمیت را به همراه داشته باشد. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

اپیدیدیمیت یا عفونت بیضه

علائم اپیدیدیمیت

عفونت بیضه یا اپیدیدیمیت ممکن است تنها با چند علائم خفیف شروع شود. با این حال، وقتی این بیماری درمان نشود، علائم بدتر می شوند. افراد مبتلا به التهاب اپیدیدیم ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

افراد در معرض خطر اپیدیدیمیت

شایعترین علت اپیدیدیمیت، STI یا عفونت و بیماری مقاربتی است، به ویژه سوزاک و کلامیدیا. با این حال، اپیدیدیمیت همچنین می تواند توسط یک عفونت منتقل نشده از طریق جنسی، مانند عفونت مجاری ادراری (UTI) یا عفونت پروستات ایجاد شود. در صورت ابتلا به بیماری های زیر ممکن است در معرض خطر بیشتری برای اپیدیدیمیت باشید:

برای مطالعه بیشتر بخوانید: آمادگی برای سونوگرافی بیضه

التهاب اپیدیدیم

اپیدیدیمیت (Epididymitis) به التهاب مجاری اپیدیدیم در دستگاه تناسلی مردان گفته می‌شود. اپیدیدیمیت یک بیماری التهابی در لوله کویلی اپیدیدیم در ناحیه پشت بیضه ها می‌باشد که مسئولیت حمل اسپرم را بر عهده دارد. آقایان در هر گروه سنی امکان دارند با بیماری اپیدیدیمیت مواجه شوند. اپیدیدیمیت بیشتر مواقع توسط عفونت های باکتریایی از قبیل عفونت های انتقالی جنسی نظیر سوزاک و یا کلامیدیا انتقال پیدا می کنند.

اپیدیدیمیت مزمن

نوع مزمن این مشکل احتمالاً بعد از اپیدیدیمیت حاد رخ داده و از بین نمی رود. درد در اپیدیدیمیت مزمن تنها در داخل کیسه‌ی بیضه احساس می‌شود. شدت این نوع از بیماری نسبت به نوع حاد کم‌تر بوده و بیمار برای درمان آن نیاز به مصرف آنتی بیوتیک و داروهای ضد التهابی دارد، گاهی هم به صورت خود به خود برطرف می‌شود. پوست در این حالت متورم، تحریک پذیر، قرمز، سخت و یا داغ نمی‌شود.همچنین هیچ علامت شدید یا عفونت شناخته شده ای ندارد. در این مورد، علت نا مشخص است.

درمان اپیدیدیمیت مزمن

اپیدیدیمیت مزمن بیشتر با دارو و استراحت بهتر می شود. داروهای مسکن و گرم کردن نقطه مورد نظر جزء درمان های استاندارد هستند. اگر علائم از بین نرفتند پزشک سایر داروهای مسکن را تجویز خواهد کرد. در صورتی که هیچ کدام از این موارد مؤثر نبودند اپیدیدیم طی عمل جراحی برداشته می شود. بیضه ها همچنان سر جای خود باقی می مانند.

اپیدیدیمیت حاد

نوع حاد بیماری در بیشتر موارد به دلیل یک عفونت باکتریایی رخ می‌دهد. باکتری ای کلی (e-coli) عامل رایج بروز عفونت است. در کودکانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده‌اند، عفونت ممکن است در مثانه یا کلیه آغاز شده و بعد بیضه‌ها را هم درگیر کند. برخی پسران بی‌تر به عفونت مجاری ادراری مبتلا می‌شوند و این دسته از افراد بیش‌تر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. در مردان بالغ بیماری‌های قابل انتقال جنسی یکی از علت‌های بروز اپیدیدیمیت حاد است. عامل اصلی به وجود آورنده‌ی عفونت در این موارد بیش‌تر کلامیدیا و مایکوپلاسما و در موارد اندکی سوزاک است. این عفونت‌ها در میزراه آغاز شده و بعد به سمت بیضه حرکت می‌کنند. گاهی ترشحات عفونی از میزراه به بیرون ترشح می‌شود.

علائم التهاب بیضه حاد رایج نبوده و معمولاً ناشی از عفونت باکتریایی یا ویروسی است. درد در یک بیضه آغاز شده و در نهایت به کل کیسه بیضه سرایت می‌کند. پوست در این ناحیه ممکن است متورم، تحریک پذیر، قرمز، سخت و یا داغ شود. تب، تورم کل کیسه بیضه و درد در این ناحیه از دیگر علائم هستند.

آمادگی برای انجام سونوگرافی بیضه

تشخیص اپیدیدیمیت با سونوگرافی بیضه

قبل از انجام آن از فرد خواسته می‌شود تا به پشت روی میز دراز بکشد. در حین آن ممکن است نیاز باشد تا فرد بر روی یک سمت بدن دراز بکشد. سونوگرافی بیضه خارج از بدن انجام می‌شود. دستگاهی کوچک که در دست قرار می‌ گیرد به نام ترانسوندر برای گرفتن تصاویر استفاده می‌شود.

پزشک ممکن است از ژلی بر پایه آب بر روی کیسه بیضه استفاده کند تا مطمئن شود تماس خوبی بین پوست و ترانسوندر ایجاد می‌شود. پزشک، ترانسوندر را بر روی کیسه بیضه عقب جلو می‌کند تا بتواند تصاویری از بیضه‌ها ایجاد کند.

عوارض جانبی سونوگرافی بیضه

سونوگرافی بیضه شما هیچگونه مشکلی سلامتی برای سلامتی ایجاد نمی کند. در طی این روش هیچگونه تابش پرتویی وجود ندارد. با این حال، اگر مشکلات خاصی در بیضه داشته باشید، مانند پیچش بیضه یا عفونت، ممکن است در طول روش درد یا ناراحتی داشته باشید.

عوارض اپیدیدیمیت

عوارض اپیدیدیمیت شامل موارد زیر است:

آنتی بیوتیک برای درمان اپیدیدیمیت

اپیدیدیمیت بسته به عامل به وجود آورنده اش درمان می‌شود. اکثر موارد به شکل عفونی است و پزشک ممکن است به تجویز آنتی بیوتیک بپردازد. نوع آنتی بیوتیک مصرفی به این که عفونت ایجاد شده در نتیجه STI بوده یا خیر، بستگی دارد. اگر اپیدیدیمیت‌ در اثر STI باشد، پارتنرتان نیز باید دارو مصرف نماید. پزشک در رابطه با عفونت سوزاک یا کلامیدیا، یک دوز از سفتریاکسون (250 میلی گرم) را به صورت امتحانی تجویز خواهد نمود و سپس 100 میلی گرم داکسی سایکلین را به صورت قرص، دو مرتبه در روز و برای ده روز باید مصرف نمایید. در برخی مواقع ممکن است داکسی سایکلین با یک قرص لووفلوکساسین 500 و یا دو قرص اوفلوکساسین 300 برای ده روز جایگزین شود. اگر عفونتتان ناشی از STI باشد، نباید تا تکمیل دوره مصرف آنتی بیوتیک هرگونه رابطه ای داشته باشید. اگر عفونتتان در نتیجه STI نباشد، ممکن است تنها از لووفلوکساسین یا افلوکساسین و بدون سفتریاکسون استفاده نمایید.

آدرس اينستاگرام دکتر سيف

درمان اپیدیدیمیت

درمان اپیدیدیمیت شامل از بین بردن عفونت زمینه ای و کاهش علائم است.

درمان های معمول عبارتند از:

  1. برای اپیدیدیمیت مزمن به مدت 4 تا 6 هفته مصرف آنتی بیوتیک از جمله داکسی سایکلین و سیپروفلوکساسین
  2. داروی های مسکن که بدون نسخه (ایبوپروفن) یا به همراه نسخه (کدئین یا مورفین) در دسترس هستند.
  3. داروهای ضد التهابی مانند پیروکسیکام (فلدن) یا کتورولاک (تورادول)
  4. استراحت

درمان های اضافی احتمالاً شامل موارد زیر هستند:

  1. بالا نگه داشتن کیسه بیضه در صورت امکان حداقل برای دو روز
  2. قرار دادن بسته های سرد روی کیسه بیضه
  3. پوشیدن بیضه بند ورزشی برای حمایت
  4. اجتناب از بلند کردن اجسام سنگین

در موارد عفونت های مقاربتی تا زمان اتمام دوره مصرف آنتی بیوتیک و بهبودی کامل باید از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید. این روش ها معمولاً موفقیت آمیز هستند. گاهی از بین رفتن کامل درد و ناراحتی چندین هفته طول خواهد کشید. در اکثر موارد اپیدیدیمیت طی سه ماه برطرف می شوند؛ اما در برخی موارد به درمان تهاجمی تر نیاز است. اگر آبسه روی بیضه ها ایجاد شده باشد پزشک چرک را با استفاده از سوزن یا از طریق جراحی تخلیه می کند. در صورتی که هیچ یک از روش های درمانی موفقیت آمیز نباشند عمل جراحی انجام می شود. در این عمل همه یا بخشی از اپیدیدیم برداشته خواهد شد. برای اصلاح نقص جسمی که گاهی منجر به اپیدیدیمیت می شود نیز احتمالاً عمل جراحی لازم است.


آدرس مطب : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین چهلستون و بیستون ، راديولوژي و سونوگرافي شقایق
تلفن : 88553155 - 021

آدرس مطب 2 : تهران ، ونک ، خیابان ملاصدرا ، خیابان پردیس ، پلاک ۱۵ ، واحد ۱۲ ، طبقه چهارم ، رادیولوژی و سونوگرافی پردیس ونک
تلفن : 88782900 - 021 | 88203875 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید


نظرات کاربران درباره این مطلب :
رضا روستایی [ 1402-05-16 ]
سلام دکتر عزیز می شود راههای درمانی اپیدیدیمیت یا عفونت بیضه را به اختصار توضیح دهید و همچنین عوارض درمان نشدن عفونت بیضه را هم توضیح دهید ممنون میشوم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دلایل انجام رادیولوژی مجاری ادراری (IVP)دلایل انجام رادیولوژی مجاری ادراری (IVP)

پیلوگرام داخل وریدی نوعی رادیوگرافی از کلیه‌ ها، حالب‌ ها و مثانه است که از ماده حاجب ید دار تزریق شده به وریدها استفاده می‌ کند. ...

سونوگرافی همزمان کلیه ها مجاری ادراری و پروستاتسونوگرافی همزمان کلیه ها مجاری ادراری و پروستات

سونوگرافی پروستات را می توان همراه با سونوگرافی کلیه و مثانه انجام داد . اندازه و ساختار پروستات در این سونوگرافی مورد بررسی قرار گرفته می شود ...

سونوگرافی داپلر دوبلکس چه کاربردی دارد؟سونوگرافی داپلر دوبلکس چه کاربردی دارد؟

سونوگرافی داپلر از طریق اندازه گیری امواج صوتی که از اجسام متحرک مانند گلبول های قرمز منعکس می شود، عمل می کند که به عنوان اثر داپلر شناخته می شود. ...

از کجا بفهمیم بارداری خارج از رحم است؟از کجا بفهمیم بارداری خارج از رحم است؟

درصد کمی از زنان دچار حاملگی خارج رحم می شوند. اگرچه برخی از عوامل می تواند احتمال حاملگی خارج رحم را افزایش دهد ...

آیا می توان ماموگرافی را برای پستان دارای پروتز انجام داد؟آیا می توان ماموگرافی را برای پستان دارای پروتز انجام داد؟

ماموگرافی یکی از روشهای رایج تصویربرداری است که در تشخیص انواع بیماریهای پستان کاربرد دارد. در این مقاله به بررسی ماموگرافی سینه پروتز شده می پردازیم. ...

علل و علائم انسداد محل حالب به لگنچهعلل و علائم انسداد محل حالب به لگنچه

تنگی محل اتصال حالب به لگنچه کلیه عارضه‌ ای است که طی آن، محل اتصال حالب به کلیه دچار تنگی یا انسداد می‌ شود و ، سرعت جریان خروج ادرار کاهش میابد ...

تشخیص تنبلی تخمدان با سونوگرافیتشخیص تنبلی تخمدان با سونوگرافی

به طور کلی عارضه تنبلی تخمدان زمینه ژنتیکی دارد اما هنوز ژن شناخته شده‌ای در آن کشف نشده است. از موارد دیگر عارضه تنبلی تخمدان ، شرایط زندگی می باشد ...

آشنایی با رادیوگرافی قفسه سینهآشنایی با رادیوگرافی قفسه سینه

رادیوگرافی قفسه سینه یک آزمایش رادیولوژی غیر آسیب زننده رایج است که تصویری از قفسه سینه و اندام های داخلی نشان می دهد . ...

سونوگرافی تیروئید و گردن چیست و به چه علت انجام میشود؟سونوگرافی تیروئید و گردن چیست و به چه علت انجام میشود؟

سونوگرافی تیروئید یک روش تصویربرداری فوق العاده مؤثر است که در تشخیص انواع مشکلات سلامتی در این منطقه استفاده می شود. در سونوگرافی تیروئید از امواج صو ...

چرا گاهی سونوگرافی را باید تکرار کرد؟چرا گاهی سونوگرافی را باید تکرار کرد؟

سونوگرافی یک آزمایش تصویربرداری تشخیصی غیرتهاجمی است. در این روش از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویر یا ویدئوهای زنده از اندام های داخلی بد ...

سونوگرافی ترانس رکتال (TRUS) برای تشخیص سرطان پروستاتسونوگرافی ترانس رکتال (TRUS) برای تشخیص سرطان پروستات

اگر سرطان ازجمله سرطان پروستات به موقع درمان نشود، می تواند رشد تهاجمی داشته باشد و به دیگر بافت ها حمله کند. تشخیص سرطان پروستات و درجه بندی آن، نقش ...

تشخيص سرطان سينه با سونوگرافیتشخيص سرطان سينه با سونوگرافی

سونوگرافی سینه به منظور چکاپ سالیانه و یا تکمیل تشخیص اولیه پزشک در موارد مشکوک به سرطان سینه استفاده قرار می گیرد . ...

مركز سونوگرافى و راديولوژى شقايق واقع در يوسف آباد تهران با بهره گيرى از عوامل فوق الذكر تلاش كرده است تا در ارائه بهترين خدمات راديولوژى و همچنين بهترين سونوگرافى دقيق در يوسف آباد تهران كه در ذيل فهرست وار آمده است در خدمت عزيزان هموطن درتهران و سرتاسر ايران باشد.

بهترين بررسي هاي روتين وتخصصی و دقيق ترين انواع داپلر يارنگی شامل : سونوگرافى كالر داپلر شريانى و وريدي اندامهاى تحتانى و فوقانى و بررسي دقيق DVT ، داپلر دقيق كليه ها ، سونوگرافى رنگى و داپلر بيضه ها ، بهترين و دقيق ترين سونوگرافى داپلر عروق كاروتيد گردنى وبررسي پلاك ، انسداد و ترومبوز

رادیولوژی و سونوگرافی شقایق تهران یکی از مراکز تخصصی است که با تجهیزات مدرن و به روز می‌تواند انواع خدمات تشخیصی درمانی در این زمینه را به مراجعین ارائه نماید. آدرس مطب : منطقه شش ٦ - تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین چهلستون و بیستون ، راديولوژي و سونوگرافى شقايق، دكتر سيف

ادرسراديولوژي و سونوگرافي پرديس ونک : تهران - ونک - خيابان ملاصدرا - خيابان پرديس - پلاک 15 - واحد 12 - طبقه چهارم - راديولوژي و سونوگرافي پرديس ونک


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465